Yaşamaları bir mucize

Hamileliğinde ortaya çıkan hepatit-B virüsüyle karaciğeri tahrip olan 26 yaşındaki hemşire Hatice Günay'la bebekleri bir mucize gerçekleştirdi.
Haber: ARZU ÇETİK / Arşivi

İZMİR - Hamileliğinde ortaya çıkan hepatit-B virüsüyle karaciğeri tahrip olan 26 yaşındaki hemşire Hatice Günay'la bebekleri bir mucize gerçekleştirdi. Doktorların sezaryenle bebekleri almasından sonra komaya giren Günay, eşinden yapılan parça karaciğer nakliyle yaşama döndü ve 34 gün sonra ikizlerini kucakladı.
48 saati kalmıştı
Hamileliğinin yedinci ayında erken doğum riskiyle Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne getirilen Hatice Günay'ın, hepatit-B nedeniyle karaciğerinin yüzde 90'ının tahrip olduğu anlaşıldı.
Genç kadın, ikiz bebeklerinin kurtulması için hemen ameliyata alındı. Ancak, 48 saat içinde organ nakli yapılmaması halinde yaşama şansı kalmamıştı. Eşi Abdullah Günay'ın doku testi olumlu çıkınca zamana karşı yarış başladı. Sezaryenin ardından komaya giren anneye eşinden karaciğer nakli yapıldı. Anne karnında hepatit-B'den mucize eseri etkilenmeyen bebekler kuvözde, anne de yoğun bakımda yaşama savaşı verdi.
Hatice Günay doğudan 34 gün sonra Hayat ve Yaşam adını verdiği ikiz kızlarını kucağına alırken sevinç gözyaşı döktü. Günay, "Onları sağlıklı görüp, öpüp, okşadığımda yaşadığıma şükrettim. Artık hasretim bitti. Dünyanın en mutlu annesiyim" dedi.
Operasyonu gerçekleştiren Dokuz Eylül Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Astarcıoğlu, benzer bir olayın daha önce Venedik'te yaşandığını açıkladı.