Yaşaması elektriğe bağlı

Yedi yıl önce yakalandığı kas erimesi hastalığı nedeniyle soluk alamadığından boğazına delik açılıp suni solunum cihazına bağlanan 17 yaşındaki Mustafa Çakır, her elektrik kesintisinde...
Haber: TUNCAY DAĞLI / Arşivi

ADANA - Yedi yıl önce yakalandığı kas erimesi hastalığı nedeniyle soluk alamadığından boğazına delik açılıp suni solunum cihazına bağlanan 17 yaşındaki Mustafa Çakır, her elektrik kesintisinde, sık sık arızalanan eski jeneratör nedeniyle ölümle burun buruna geliyor.
Hastalığı nedeniyle yürüyemeyen ve konuşamayan Çakır'ın, göğüs kasları da işlevini yerine getiremediği için solunum sıkıntısı yaşayınca, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde boğazına delik açıldı. Dört yıl önce yapılan operasyondan sonra SSK tarafından verilen suni solunum cihazıyla taburcu edilen Çakır, evinde bu şekilde yaşamaya başladı. Ancak cihaz, zaman geçtikçe yetersiz kaldı, ihtiyacı karşılamamaya başladı.
Bir arıza veya kesinti ölüm demek
Dar gelirli olan Çakır ailesi, değeri 50 bin YTL'yi bulan solunum cihazının erişkinler için olanını SSK'dan istedi, ama olumlu yanıt alamadı. Bu arada aile, cihaz arızalandığında ya da elektrik kesilince devreden çıktığında oğulları ölümün eşiğine geldiği için eve bir de jeneratör aldı. Zaman zaman arıza yapan jeneratör nedeniyle yaşamı riske giren Çakır'ı, ailesi hemen ambulansla hastaneye kaldırıp bu sürede de elle çalışan hava pompasıyla hayatta kalmasını sağlamaya çalışıyor.
Baba Mehmet Çakır, şunları söyledi: "Solunum cihazı eskidi, yetersiz kalıyor. Ayrıca nefes borusunu aspire etmek için kullanılan küçük plastik alet bile 40 YTL. Her kullanılışında değiştirilmesi gerekir, ama alamadığımız için yıkayıp yeniden kullanıyoruz. Sürekli elektrik kesiliyor. Aldığımız jeneratör de arıza yapınca oğlum nefessiz kalıyor, apar topar hastaneye kaldırıyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7624487624480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.