Yaşamı doğan kardeşe bağlıydı, doku uymadı

'Major talesemi' hastalığı nedeniyle günden güne eriyen 2.5 yaşındaki Yusuf Koç için ailenin çırpınışı sürüyor.

AFYONKARAHİSAR - 'Major talesemi' hastalığı nedeniyle günden güne eriyen 2.5 yaşındaki Yusuf Koç için ailenin çırpınışı sürüyor. Koç çiftinin umutları, Yusuf'un kurtuluş ümidi olarak altı ay önce dünyaya gelen kardeşi Didem'in dokularının uyuşmadığının belirlenmesiyle soldu.
Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde oturan Semra ve Bayram Koç çiftinin 2.5 yıl önce dünyaya gelen oğulları Yusuf'un 'major talasemi' hastalığına yakalandığı 1.5 yıl önce anlaşıldı. Hastalık tespit edildikten sonra Yusuf, İzmir'deki Ege
Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Doktorları kemik ilik nakli yapılması gerektiğini aksi durumda ömrü boyunca her ay kan almak zorunda kalacağını, hem de hayatının kısalacağını söyledi.
Anne Semra Koç hamile kalınca aile kemik iliği nakli için doğacak kardeşe umut bağladı. Kızları Didem'i altı ay önce dünyaya getiren anne Koç doku uyuşmazlığı haberini alınca yıkıldı. Ege Üniversitesi Hastanesi'nde Yusuf'a uygun donör bulunamayınca aile Afyonkarahisar'a döndü.
Hastalığın duyulmasından sonra oğlunun tedavisi için Şuhut'ta kendisini tanıyanların yardımıyla geçici bir iş bulduğunu belirten Koç, böylece SSK imkânına kavuştuklarını belirtti. SSK'dan tedavi olabilecekleri sürenin 2008 Ocak'ında sona ereceğini söyleyen baba Koç şöyle konuştu: "Oğlumu her ay hastaneye kan takviyesine götürüyorum. Bu yüzden Yusuf'un dalağı şişiyor. Dalak her an iflas edebilir."
Talasemi (akdeniz anemisi) genetik bir kan hastalığı. Hastada kansızlığın oluşmasının nedeni; kanda bulunan alyuvarların yapısını oluşturan 'hemoglobin' maddesinin yapımınının kusurlu olmasından kaynaklanıyor.