@ismailsaymaz

Yaşar Cihan'ın oğlu Tuncel'in cep dostu

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili İstanbul'a getirilerek sorgulanan Büyük Birlik Partisi (BBP) Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan, oğlu Bahadır'ın, okul arkadaşı 'büyük abi' Erhan Tuncel'le telefon görüşmeleri yaptığını söyledi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili İstanbul'a getirilerek sorgulanan Büyük Birlik Partisi (BBP) Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan, oğlu Bahadır'ın, okul arkadaşı 'büyük abi' Erhan Tuncel'le telefon görüşmeleri yaptığını söyledi. Cihan, "Onlar okul arkadaşıydılar. Cinayetten önce imtihanlarla ilgili görüşmüşler" dedi.
Yaşar Cihan, üç gün önce oğlu Bahadır Cihan, BBP MKYK yedek üyesi Halis Egemen ve Trabzon Alperen Ocakları eski Başkanı Ersin Öztürk ile birlikte Trabzon'da gözaltına alınarak İstanbul'a getirilmişti.
Serbest kaldıktan sonra Radikal'e konuşan Cihan, O.S.'yi cinayete azmettiren Yasin Hayal'e, 2004'te McDonald's'ı bombaladıktan sonra bin YTL yardım ettiği ortaya çıktığı için ifadesine başvurulduğunu belirtti. Sorguda, kendisine 'iyi' davranıldığını ve 'tüm soruları açıklıkla yanıtladığı' için teşekkür edildiğini anlatan Cihan, savcının 'Hayal'e neden yardım ettiniz' sorusu üzerine şu yanıtı verdiğini söyledi: "Bu insanlar yardım ederken, oğullarının üç gün sonra cinayet işleyip işlemeyeceğini bilemeyeceğimi söyledim. Ben herkese yardım ediyorum. Zengin bir adamım." Cihan, avukat Fatih Çakır'ın Hayal'in avukatı olmasında bir katkısının bulunup bulunmadığına ilişkin olarak da, "Ben Çakır'ı tanımam. Halis Egemen, tavsiye etmiş. Benden aldıkları paraları da avukata vermişler" dedi.
Cihan, ifadesinde, "Trabzon'da neredeyse herkes bunların Dink'i öldürme planı yaptığını biliyordu. Ben de aracılarla böyle bir şey yapmamaları için onlara ulaşmaya çalıştım ama ulaşamadım" dediği iddiasının asılsız olduğunu belirterek, şöyle dedi: "Yalan söylüyorlar. Ben şunu dedim: 'Keşke onları yanımda tutsaydım. Belki bu şekilde cinayeti önleyebilirdim' demiştim. Yoksa aracıya gerek yok. 'Gitme lan' derim, gitmez. 'Gel lan' derim, gelir."
Cihan, oğlu Bahadır'ın sorgulanmasına ilişkin, oğluyla Tuncel arasında cinayet öncesinde telefon görüşmeleri saptandığını belirterek, şöyle konuştu: "Oğlum Erhan'la devamlı görüşüyordu. Onlar okul arkadaşıydı. Bu yüzden onun bilgisine başvurdular, 'Niye bununla konuşuyorsun' diye. Bir sene öncesinde (arama) vardı, cinayetten birkaç gün öncesinde de vardı. 'Arkadaşım', diyor oğlum, 'İmtihan zamanıydı, kayıtları konuşuyorduk.' Savcı hâlâ soruşturuyor. Ben de bilmiyorum."