Yaşar Kemal: Hiçbir yerde bu ırkçılık yok

Yazar Yaşar Kemal, dün AGOS gazetesini ziyaretinde "Hiçbir yerde Türkiye'deki kadar ırkçılık kalmadı" diye konuştu.

İSTANBUL - Yazar Yaşar Kemal, dün AGOS gazetesini ziyaretinde "Hiçbir yerde Türkiye'deki kadar ırkçılık kalmadı" diye konuştu.
Yaşar Kemal basınla konuşurken dört yaşındayken babasının bir camide öldürüldüğünü hatırlattı:
"Onun için bu ölümlere dayanamıyorum. Ve ölüm olmamalıydı insan insanken. Öldürene de, öldürtene de göz yuman insan değildir. Hrant yalnızca bir Ermeni değildi, bir Kürt de değildi. İnsandı. Kötü insanlar da iyidir diyecek kadar iyi bir insandı, Anadolu sevdalısıydı."
Ünlü yazar, 'zanlının 17 yaşında olduğunun' hatırlatılması üzerine, "Bu, Türkiye'de geniş bir kitledir. Dünyanın hiçbir memleketinde Türkiye'deki kadar ırkçılık kalmadı" diye konuştu. Kemal 'Kürt yazarı' nitelemelerine şu cevabı verdi:
"Ben hayatımda 'Kürt yazarıyım' demedim. Türk yazarıysam Türk, Kürt yazarıysam Kürt yazarıyım ne olmuş yani. Bazıları bunu utanmadan yazıyor. Ben hiç Kürtçe yazmadım. Mevlana'ya da 'bir Türk şairidir' de bakalım. Mevlana, Farsça yazmıştır. Fars edebiyatının başında gelir. Mevlana ne kadar Türk ise ben de o kadar Kürtüm. Adamlar herkesi öldürmeye fırsat arıyorlar buna dikkat edin."
Kemal, basının 'Kendiniz adına endişe duymuyor musunuz?' sorusuna ise "Benim umrumda değil. Yaşamışım yaşayacağım kadar. Hodri meydan" yanıtını verdi.
Ziyaretçiler arasındaki sanatçı Zülfü Livaneli de "Santoro cinayetinin arkası aydınlatılsaydı, belki bu olay yaşanmayacaktı" dedi.
Barolar Birliği Başkanı Kazım Kolcuoğlu da tetikçilerin arkasındaki organizasyonlar ortaya çıkarılmadığı sürece bu cinayetlerin devam edeceğini belirtti.
Şenol Güneş de geldi
Bayındırlık Bakanı Faruk Nafiz Özak ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'yla birlikte eski Trabzonspor Direktörü Şenol Güneş de dün taziyeye geldi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ve DTP heyeti de taziye ziyaretinde bulundu.