Yaşar Kemal: Kürt meselesini yazacağım

Yaşar Kemal: Kürt meselesini yazacağım
Yaşar Kemal: Kürt meselesini yazacağım

Boğaziçi?ndeki sempozyuma Yaşar Kemal?in yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı.

İSTANBUL - Yazar Yaşar Kemal, Güneydoğu’da yaşanan savaşın Türkiye’nin belası olduğunu söyledi ve “Bu Kürt meselesini yakında yazacağım” diye konuştu.
Onur konuğu olduğu Boğaziçi Üniversitesi’ndeki sempozyumda konuşan Yaşar Kemal, Türkiye’de 30 yıldır barış olmadığını belirterek, özetle şöyle konuştu:
“‘Barış var’ diyorlar, bakan arkadaşım da ‘Barış var’ diyordu. Türkiye’nin belasıdır bu savaş. Bir ülke bu kadar korkunç bir şeye uğramamalı. Türkiye buna uğradı. Kardeş kardeşi öldürdü ve hiç kimse ‘Bu adam ne istiyor bu adam dağlarda niye ölüyor, öldürüyor?’ demedi. Bunun tadına varmak istiyor kimileri. Bu Kürt meselesini yakında yazacağım, yazdım da zaten. Ben ‘Barışı isterim’ dedim, bir insan barış istedi diye mahkum ettiler beni. Kötü bir yönetim var Türkiye’de. İnşallah kendilerini gösterirler iyi yönetim olarak. Bunları tarihe kara defterlerle yazacaklar. Tarih yazmayacak bunları. Hiç kimse bunları adamdan saymayacaklar. Her şey böyle gösteriyor, bunlar adam olmayacak. Tez ve tez barış olmalı. Ben bir yazarım beni mahkûm ettiler yine mahkûm ederler. Yine söylerim istediğini yapsınlar.”
Sempozyumdan ayrılırken basın mensuplarının, Yaşar Kemal’in ‘ülkede barış olmadığına dair’ sözleri hatırlatılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Yaptığı eleştiriler daha çok geçmişe dönük eleştiriler. Biz de son zamanlarda sayın Başbakan da, sayın Cumhurbaşkanı da bu konuda yumuşatıcı bir dil kullanmaya çalışıyoruz. Türkiye’de barış istiyoruz zaten” dedi. (dha)