Yaşar Kemal, Öcalan'a küfredince ne yanıt aldı?

Yaşar Kemal, Öcalan'a küfredince ne yanıt aldı?
Yaşar Kemal, Öcalan'a küfredince ne yanıt aldı?
Geçen hafta kaybettiğimiz ünlü yazar Yaşar Kemal'in, Abdullah Öcalan'la yaptığı bir telefon konuşmasında küfrettiği Öcalan'ın da Kemal'e, 'Senin küfrün benim başım gözüm üstüne dediği' öne sürüldü. Kemal'e Nobel Ödülü verilmemesinde de bir Kürt yazarın da etkili olduğu iddia edildi.

RADİKAL - Yaşar Kemal'e, Nobel Ödülü verilmemesine ilişkin tartışma manevi oğlu Ahmet Güneştekin'in, “Nobel’e aday olduğunda, İsveç’te yaşayan bazı sözde Kürt ve Türk aydınları, Nobel Ödül Komitesi’nden etkili bir üyeye gidip, ‘Yaşar Kemal’e ödül vermeyin. Beşinci sınıf bir yazardır. Türk devletinin adamıdır. Devletle anlaşma yaptı’ diye gammazlamışlar. Bu sözler üzerine ödül ona verilmemiş. Bunları bana o dönemki Nobel Genel Sekreteri Olof Tandberg söyledi” açıklamasıyla tekrar gündeme geldi. Tartışmaya bu kez PKK lideri Abdullah Öcalan ve Yaşar Kemal arasında geçtiği öne sürülen küfürlü bir diyalog da eklendi.

Gazetevatan'ın haberine göre, gazeteci ve yazar Muhsin Kızılkaya ile Eyüp Burç, Yaşar Kemal’e Nobel verilmesini engelleyen ismin İsveç’te yaşayan Kürt gazeteci Mahmut Baksi olduğunu açıkladı...

"HİÇ AFFETMEDİ"

Kızılkaya ve Burç katıldıkları bir programda, “Baksi birçok yerde ‘Yaşar Kemal’e Nobel verilmesini ben engelledim’ diyordu. Nobel komitesi o dönem Yaşar Kemal’in politik tavrında sıkıntı gördü. Yaşar Kemal bu yüzden, Mahmut Baksi’yi hiç affetmedi. Mahmut Baksi yaşamının son döneminde Yaşar Kemal’e yakın olan Kürt yazar Mehmet Uzun’dan kendisiyle helalleşmek istediği için aracılık yapmasını istedi. Uzun, ‘Yaşar Abi, Mahmut Baksi elini öpmek istiyor’ dedi, ama Yaşar Abi affetmedi. Her edebiyatçının rüyası sanatını böyle bir ödülle taçlandırmaktır.”

"ÖNEMSENECEK SANATÇI DEĞİL"

Kızılkaya ve Burç, Yaşar Kemal’in, Abdullah Öcalan’a küfrettiğini de öne sürdü: “Öcalan bir röportajda ‘Ahmed Arif, Yılmaz Güney ve Yaşar Kemal çok önemsenecek sanatçılar değildir’ demişti. Yaşar Abi de buna çok içerlemişti. Sonra bir kez Yaşar Kaya’nın aracılığıyla Öcalan’la telefonda görüştüler. Yaşar Kemal, Öcalan’a telefonda ‘Benim hakkımda niye böyle şeyler söylüyorsun’ demiş ve o meşhur Kürtçe küfürlerinden birini etmiş. Öcalan da ‘Yaşar Abi senin küfrün benim başım gözüm üstüne’ diye cevap vermiş.”


  http://www.radikal.com.tr/130651213065127

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mel' e bozuk gitti - user789373

  Bir gün yaşar abiyle oturuyorduk ince memed ' bir film çekmek istediğimi söyledim hatta oscar heyetiylede pazarlığımızı yapmıştık oscar alacaktı o film, sonra araya Mel Gibson girdi anlaşmamızı bozdu o gün bu gündür yaşar abi mel 'e küskündü. Küskün de gitti rahmetli. Kendini önemli göstermeye çalışan biri.

  Abdullah Keskin'in Yaşar Kemal yazısı - endazer

  bu arada Abdullah Keskin'in Rûdaw'da Yaşar Kemal için yazdığı yazısını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz; http://rudaw.net/turkish/opinion/02032015 (link yayınlanmayabilir diye yazının başlığı; 'Ve ben Azad?' Dağ gibi adam: Yaşar Kemal?in anısına... googlea yazarsanız çıkar.)

  yazılmış en cesur Kürtçe kitap! - endazer

  anlatılanlar doğrudur. Muhsin Kızılkaya'dan önce Avesta yayınlarının editörü Abdullah Keskin de Rudaw'da Yaşar Kemal için yazdığı yazıda bu olaydan bahsetmiştir. Yaşar Kemal Öcalan'a telefonda ''Apo tu kerê kerê yî'' demiş Öcalan da bunun üzerine; ''Erê kek Yaşar, rast e, ez kurê kerê me.? diye cevap vermiştir. anlamadığım nokta bazı yorumcu arkadaşların işin hakikatini araştırmadan Muhsin Kızılkaya'nın Kürtler nezdindeki kötü ününü kullanarak sempatizan reflekslerle olayı peşinen reddetmeleri. bir diğer nokta da Öcalan Yaşar Kemal, Ahmet Arif, Yılmaz Güney gibi Kürt aydınlarını Kürtçe dışında başka bir dilde eser verdiler diye eleştirip Kürt toplumu nezdinde mahkum ederken kendisi de bütün o geniş imkanlara rağmen eserlerini Kürtçe değil Türkçe yazmıştır. hala daha PKK'nin ve onun alt kuruluşlarının dili Kürtçe değil Türkçe'dir. daha önce kendi hesabıma Yaşar Kemal neden Kürtçe yazmadı diye düşünür, üzülürdüm ama Öcalan'a söylediği ''Apo tu kurê kerê yî'' sözü bence yazılmış en cesur Kürtçe kitaptır!

  Muhsin kızılkaya kim? - KURŞUNKALEM

  Muhsin kızılkaya gibi iktidar yalakasının Yaşar Kemal,Mahmut Baksi,Abdullah Öcalan ile ilgi ortaya attığı iddianın aslı astarı yoktur.Muhsin Kızılkaya dünyanın sadece onun etrafında döndüğünü zannediyor.Hatta o kadar ileri bri sapkınlığı var ki,ağzından çıkan her sözün,yaptığı her eylemin bütün insanlık tarafından izleneceğini zannediyor.Muhsin kızılkaya'nın Kürt halkının gözünden hiç bir değeri yok.Eğer bir gram cesareti olsaydı adam gibi İstanbulda değil Hakkaride aday adayı olurdu.

  DESPOTTAN DAHA DEMOKRAT VE HOŞGÖRÜLÜYMÜŞ! - Ali Karatay

  Dava etmemiş, hapse attırmamış, siyasal lince maruz bırakmamış, "başım gözüm üstüne" demiş. Muhsin Kızılkaya'nın hali bana "merdi kıpti şecaat eylerken sırkatin söylermiş" sözünü hatırlatıyor.

  Nobel'in siyaseti - Ad Honorem Dei

  Demek ki Nobel Edebiyat ödülleri edebi değere göre değil, siyasi tavra göre veriliyor. Gözümden düştün Nobel (en azından edebiyat kısmı)

  Senaryo - user402387

  Muhsin Kızılkaya tarafından ortaya atılan bu idda, Hiç bir maddi gerçekle örtüşemeyen tamamen hayal ürünü bir senaryo.