Yaşar Kemal ve Gül'ün sözleri heyecan yarattı

AKP'li Bozdağ: CHP ve MHP yardımcı olmazsa çözüm olmaz... CHP'li Özyürek: Cumhurbaşkanı politika yapıyor... MHP'li Vural: İyi şeyler değil... DSTO Başkanı Ensarioğlu: Elimizi çabuk tutalım...

 KÜRT SORUNUNA SİVİL ÇÖZÜM ARAYIŞI HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN
RİFAT BAŞARAN 

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘Kürt sorununun çözümü konusunda iyi şeyler oluyor’ sözleriyle yazar Yaşar Kemal’in Radikal’e yaptığı açıklamalar geniş yankı uyandırdı. AKP ve DTP Gül’e destek çıkarken, CHP ve MHP eleştiri cephesinde yer aldı. CHP’den “Söz yerine somut adımlar at” mesajı geldi. AKP Grupbaşkanvekili Bekir Bozdağ, muhalefetin katkısı olmadan sorunun çözülemeyeceğini belirtti. Tepkiler şöyle:

AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ: Sayın Cumhurbaşkanı ‘bu sorun bizim yaşadığımız bir sorun, muhatabı biziz ve çözecek olan da biziz’ diyor. Ama bu sadece Cumhurbaşkanı’nın, iktidarın muhatap olduğu bir sorun değil. Sivil toplum, muhalefet partileri ve basın pozitif bir katkı sunması ve çözüme yönelik adım atanları cesaretlendirmesi lazım. Ana muhalefet veya muhalefet bu konuda yardımcı olmazsa, kamuoyuna rağmen bir çözüm ortaya koyma imkânı olmaz. Bu işi siyasi bir rant işi olarak görmemeli, muhalefet kendi projelerini ortaya koymalı. MHP ‘çözüm için önerilerimiz şunlar’ dese, CHP çıksa kendi önerilerini sunsa daha iyi olmaz mı? MHP, Türkeş’in söylediği sözler var, o sözler üzerine hiçbir şey koyamadı.

CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özyürek: Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan bu sözlerle politika yapıyor. Bu sözlere herkesin karnı tok. Sorun belli, talep belli, somut ne yapılacağını koyarsanız oturulur görüşülür. Yuvarlak laflar yerine neyse yol haritası bunu ortaya koymalı. Bu sorun bizim sorunumuz, çözümüne herkes katkı vermeli. Buna katılıyorum ama daha ana muhalefetin görüşünü sormamışsın. Sanırım AKP, ABD’nin telkiniyle bir yol haritası açıklamak istiyor. Yaşar Kemal’in görüşleri de bilinen hususlar.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakanı 15 Ağustos’ta açıklanacak bir yol haritasının peşine sürüklenmiş gidiyor. Türkiye’de iyi şey dediğiniz bu ülkenin birlik ve beraberliğini bozmak mı? Terörle mücadele antidemokratik, teröriste af demokratik mi oluyor. Bu milleti ırkçı yaklaşımlarla etnik kimliklere bölmek demokrasi mi oldu. İyi şeyler denilen iyi şeyler değildir. Birileri devreye girsin dendi, Yaşar Kemal de onun için girmiş gibi görünüyor. Yaşar Kemal mi ayrımcılığa tabi tutulmuş?

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş: Cumhurbaşkanı duruşunu koruyor. Özellikle tartışmalara verdiği değer çok anlamlı. Tartışmaların sürmesi önemli. Cumhurbaşkanı’da bunu destekliyor. Yaşar Kemal ile ilgili değerlendirmeleri, aydınlarla, yazarlarla ilgili değerlendirmeleri, çözüme ilişkin yaklaşımları olumlu.

Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası (DSTO) Başkanı Galip Ensarioğlu: Cumhurbaşkanı’nın makamı ve kişiliği itibarıyla inisiyatif alması ve geri adım atmaması barış ortamına katkı sağlamaktadır. Cumhurbaşkanının sözleri ön açıcı olmuştur. Yaşar Kemal de sanatçı olarak sürece dahil oldu. Bu girişimler önemli. Ergenekoncular içerideyken elimizi çabuk tutmalıyız. Bu havayı yakalamamızda, bunun büyük payı var. Bu işi bozanlar içeride. Vatanını seven bu işi çözsün.

Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar: Cumhurbaşkanımızın beğeni ile söz ettiği Yaşar Kemal’in değerlendirmelerinin de çok önemi oldu. Kürtlerin dışındaki kesimlerin, Kürtlere yönelik empati duygusunu güçlendirmeye yarayan değerlendirmeler. Bu açıdan sorunun çözümü sadece Kürtler üzerinden değil, Türkler üzerinden de yürüyecek.