Yaşar Kemal'den tarihi çağrı

Türk edebiyatının dünyadaki en tanınmış ve saygın isimlerinden Yaşar Kemal, Kürt sorunu konusunda, "Çözüm açık, akil adam filan gerekmiyor" diyor.Büyük romancı Yaşar Kemal, Kürt sorunu için herkese seslendi: Çözüm, temel insan haklarını tanımaktadır
*Türkler de Kürtler de ayrılmayı hiçbir zaman istememişlerdir. Onları birbirinden hiçbir güç ayıramaz.

*80 yıl, bu adamlar niçin bunca yıllar dağlarda diye düşünmedik. Vatandaşlık ödevlerini bekledik de, eğitim, sağlık, yatırım, devletin vatandaşlarına vereceği hizmetleri vermedik. İnsan olarak, vatandaş olarak haklarını vermek akıllara gelmedi.

*Kürtler dilleri ve kültürleri için direniyorlar. Yönetim, kültürünüze ve dilinize özgürlük verirsek, siz bağımsızlık da istersiniz, diyor. Ve yıllardır inanılmaz kirlilikte, kötülükte, anlamsız bir savaş sürüp gidiyor.

*Çözümün ne olduğunu herkes biliyor: Uygar dünyanın vazgeçilmez olarak kabul ettiği insan haklarının tanınması. Azar azar, korka korka değil gerçek bir çağdaş demokrasinin gerekleri olarak tanınması...

*Bu ‘akil adamlar’ konusu çok tartışılır oldu. Çözümün özü bu kadar açık seçikken akil adam, arabulucu filan gerekmiyor.
CEM ERCİYES’İN SÖYLEŞİSİ YARINDAN İTİBAREN RADİKAL’DE