Yaşar Öz'den Ağar'a tehdit:?Konuşacağım

İSTANBUL - Tekirdağ F tipi cezaevinde tutuklu bulunan Yaşar Öz, Mehmet Ağar’ın Susurluk Davası kapsamında geçtiğimiz günlerde Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaptığı savunmada kendisi hakkında ‘insan simsarı’, ‘muhbirimizdi’ diye bahsetmesi üzerine açıklama yaptı. Ağar’a yönelik ağır suçlamaların bulunduğu altı sayfalık açıklamayı avukatı aracılığıyla basına gönderen Yaşar Öz, kendisinin Ağar’a muhbirlik yaptığı iddialarını sert bir dille reddetti. Öz, Ağar’ın muhbirimizdi sözlerini ıspatlayacak delil göstermesini gerektiğini, delil göstermediği taktirde bildiklerini açıklayacağını ifade etti Aksi takdirde 16 yıl süren suskunluğunu bozacağını belirten Öz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
Yaşamlarımız boyunca yararlı operasyonlar sağlamış olsun ya da olmasın, benden aldıkları bir tek bilgiyi, üstüne basa basa tekrar soruyorum, benden sağladıkları bir tek bilgiyi açıklasın. 

‘Terör adı altında çıkar’
Yok açıklayamazsa - ki zinhar söz konusu değil, o takdirde ben tam 16 yıl süren suskunluğumu bozup, adını ‘terörle mücadele’ koyup, benden ricayla ağırlıklı çıkara dayalı hangi kirli taleplerde bulunduklarını, benden devlet destekli nasıl bir eli kanlı taşeron yaratmak istediklerini, başıma gelebilecek olumsuzlukları da göze alarak reddettiğim için zaten zor durumdaki ya da planlı zor duruma düşürdükleri kimlere yönelttiklerini, amaçlarını birer ikişer hayata geçirdikten sonra bu kez de taşeronlarını nasıl bir bir ortadan kaldırdıklarını açıklayacağım.”
Öz mektubunda Mehmet Ağar’a şu soruları yöneltti: “Sayın Ağar, ‘insan simsarı’ olarak nitelendirdiği kişileri makamının kapısında hatta merdivenlerin başında karşılayıp, aynı şekilde mi uğurlar? Onlara ‘kahraman’ diye mi hitap eder?
Örneğin dönemin başbakanı gibi daha üst düzey makamlara telefonda ‘Kahraman yanımda, konuyu görüşüyoruz’ bilgisini verip, insan simsarını olduğundan farklı mı yansıtır? Hayatlarını kolaylaştırmak için kendisine ve yakınlarına yeşil ve hususi pasaportlar, yurdun her yerinde, her çapta ve markada silahlar taşıyabilmesini sağlayan izin belgesi kullanması için emniyete ait sayısız araç plakası ve bu durumu açıklayan belgeler mi verir? (Mehmet Ağar’ın Yaşar Öz’e silah ruhsatı ve yeşil pasaport verdiği öne sürülmüş, Ağar bu iddiaları yalanlamıştı.)
Susurluk kazasından birkaç ay insan simsarıyla kadim dostu Tekstilciler Birliği Başkanı Cahit Karakaş’ın Ankara’daki fabrikasında buluşarak ortak strateji belirlemelerini nasıl açıklamak ister acaba?
Öz açıklamasının sonunda ise sayın Ağar’ın şimdilerde reva gördüğü gibi insan simsarı ya da basit bir muhbir miyim, yoksa ödün vermeyen, ketum bir arkadaş mıyım’ yazdı. (Öz, Ergenekon tutuklusu ve Susurluk hükümlüsü. Öz’ün uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı ve kumarhane işlettiği öne sürülmüştü.) (dha)