Yaşar Öz'ün zengin kurban avlama sanatı

Susurluk davasında çete üyeliği suçundan hapis yatan Yaşar Öz, şimdi çeşitli illerde kurduğu öne sürülen 'gizli kumarhaneleri'yle gündemde.

İSTANBUL - Susurluk davasında çete üyeliği suçundan hapis yatan Yaşar Öz, şimdi çeşitli illerde kurduğu öne sürülen 'gizli kumarhaneleri'yle gündemde. Kumarhanelere gelen işadamlarından haraç aldıkları, tehdit ettikleri iddiasıyla adamlarıyla birlikte yakalanan Öz'ün çalışma yöntemi ise filmleri aratmıyor.
İzmir'de tehdit edilen bir işadamının savcılığa suç duyurusunda bulunmasının ardından Yaşar Öz'ün lideri olduğu öne sürülen çeteye yönelik operasyon başlatılmıştı. İstanbul, Bursa ve Antalya dahil altı ilde eşzamanlı olarak düzenlenen 'Rulet' operasyonunda, 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' ve 'örgüte üye olmak' suçlamasıyla, aralarında Susurluk davası sanıklarından Yaşar Öz, eski Bursa Terörle Mücadeleden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı ve Erol Evcil'in ortağı Yusuf İlhan ile avukat Sevilay Demirsu'nun da olduğu toplam 29 kişi gözaltında alınmıştı.
Yaşar Öz'ün Kıbrıs'tan sınır dışı edildikten sonra İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Yalova, İzmit ve Zonguldak'ta gizli kumarhaneler kurduğu, bu kumarhaneleri yakın adamlarına ve akrabalarına işlettirdiği öne sürülüyor. İddialara göre Öz'ün kumarhaneleri işleten adamları, bu şehirlerin zenginlerinin kumarhaneye gelmesini sağlıyor. Burada çok para harcayan kişiler, Öz'e bildiriliyor. Daha sonra bu kişilerden haraç isteniyor. Polisin elinde haraç vermeyen kişilerin tehdit edilmesi ve dövülmesine yönelik dinleme kayıtlarının bulunduğu öğrenildi. Kumarhanelerde 'dayak odaları' bulunduğu da iddialar arasında.
1 milyon dolarlık çek-senet
Yaşar Öz'ün ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda toplam 1 milyon dolarlık çek ve senetler ele geçirilmişti.
Gözaltına alınanlardan dokuz kişi dün İstanbul Adliyesi'nde hâkim karşısına çıkarıldı. Şüphelilerden Yaşar Öz'ün de aralarında bulunduğu sekiz kişi tutuklanırken bir kişi serbest bırkıldı. Soruşturmada gözaltına alınan diğer 19 kişinin Emniyet'teki sorguları ise sürüyor. 'Rulet' operasyonu kapsamında önceki gün gözaltına alınan manken Tuğba Özay ise geceyi Emniyet Müdürlüğü'nde geçirdi. Özay, sabah saatlerinde psikolojik rahatsızlık yaşadığı gerekçesiyle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Özay, muayenede rahatsızlığının ciddi olmadığı anlaşılınca Emniyet'e geri götürüldü. Özay için bir gün ek gözaltı süresi alındığı belirtildi.
Özay'ın ayrılmaya yanaşmayan sevgilisi Akın Büyükoğlu'ndan kurtulmak için telefonla Yaşar Öz'den yardım istediği ve bu yüzden İstanbul'da silahlı çatışma çıktığı öne sürülmüştü. (Radikal, aa)