Yaşar Yakış: Kürtlerin devlet hayali meşrudur

Yaşar Yakış: Kürtlerin devlet hayali meşrudur
Yaşar Yakış: Kürtlerin devlet hayali meşrudur
AKP'nin ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış "Suriye'de Kürtlerle iyi geçinmemiz gerekir" diyerek ekledi: Kürtlerin devlet hayali meşrudur, kabul etmeliyiz.

AK Parti ’nin kurucularından ve ilk dönem dışişleri bakanı Yaşar Yakış, PKK ’nın Suriye kanadı olarak görülen PYD’nin kuzey Suriye’de Tel Abyad’ı alması ve Kürt bölgesi oluşturmaya yönelik adımlar atmasının etkilerini değerlendirdi.

Taraf gazetesinden Tuğba Tekerek’in sorularını yanıtlayan Yakış, “Kürt açılımı başarılı olursa, o başarı (PYD açısından) Suriye’de de olumlu sonuçlar verecektir” dedi.

İşte Yaşar Yakış’la yapılan röportajdan bir bölüm:

Suriye’de Kürt bölgesi kurulması yolunda atılan adımlar sizin için sürpriz miydi, yoksa beklenen bir gelişme miydi?
Sürpriz değildi. Kürtler, dünyada devleti olmayan en büyük halk diye anılıyor, dört ayrı ülkeye dağılmış 40 milyona yakın nüfusları olduğu söyleniyor. Ben eskiden beri er geç bağımsız Kürdistan istikametinde yollarına devam edeceklerini düşünüyorum. İlk önemli adımı Irak’ın içinde bulunduğu karışık durumdan yararlanarak orada bir otonom bölge kurmak suretiyle attılar. Sonra Allah yardımcıları oldu ve Suriye’de de böyle bir durum ortaya çıktı. Suriye’deki Kürtlerin birinci şansı ülkenin içinde düştüğü kaostu. İkincisi ise Türkiye ’nin Esad’la bütün köprüleri atmış olmasıydı. Köprüleri atmamış olsaydık, Kuzey Suriye’deki oluşuma şekil vermek için daha güçlü konumda olurduk.

Sizce, Türkiye Suriye’deki Kürt oluşumuyla ilgili nasıl bir tavır almalı?
Buna iki safhada cevap verebiliriz. Birincisi Kürt açılımının başarılı olursa, o başarı Suriye’de de olumlu sonuçlar verecektir. Çünkü PYD’nin PKK’yla çok yakın ilişkisi var. Dolayısıyla süreç başarılı olursa zaten o bir game changer (oyun değiştirici) olacaktır, sadece Türkiye ve Suriye için değil, bütün bölge için.

Peki ya başarılı olmazsa?
O durumda da nasıl yıllar önce “Kuzey Irak’ta Kürtlerin ne yapacağına Iraklılar karar verir” dediysek, Suriye’de aynı şeyi söylemememiz lazım. Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlere de “Ey Suriyeli Kürtler bizim sizinle bir sorunumuz yok. Ama eğer Türkiye’nin toprak bütünlüğüne göz dikmiş bir terör örgütüne yuva olursanız, sizinle iyi geçinemeyiz” dememiz lazım. “Orada ne yaparsanız sizin işiniz, Suriyelilerin işi, bizim ilgi alanımızın dışında” dememiz lazım.

SURİYELİ KÜRTLERLE İYİ İLİŞKİLER KURMALIYIZ

...2000 yılında Sayın Gül’e tavsiye ettiğim Kürt bölgesiyle dostane ilişkiler kurma noktasından bugün Amerikalıları bile karşımıza alacak kadar, Kürtlerle yakın olduğumuz bir noktaya geldik. Şimdi ben Suriye’nin kuzeyi için de aynı şeyi söylüyorum: Suriye’de neler olacağına Suriyeliler karar verir. Bizim oradaki Kürtlerle de iyi geçinmemiz gerekir.

Sizce Kürtlerin bölgedeki geleceği nasıl olacak. Bağımsız bir devlet ya da bir konfederasyon kurulacak mı?
Bu kadar büyük bir halkın bağımsız bir devlet olma hayali var. Bu hayal meşrudur, bunu kabul etmek lazım. Bu nasıl gerçekleşir onu Allah bilir, koşullara bağlı. Irak’ta otonom bölgeyi zaten sağlamışlar. Suriye’de ulaştıkları noktadan kolay kolay geri gelmezler. Esad rejimi kazansa da, oraya fazla bir şey empoze edemez. Bağımsız Kürdistan ne zaman olur derseniz, bu süreç yavaş yavaş devam edecektir.

Kürtlerin hayalleri hem meşru, hem gerçekleşebilir, öyle mi?
Ben Meclis’te AB Komisyonu Başkanı olduğum zaman Irak’tan bir heyet gelmişti “Irak’ta bir söz vardır. Şiiler zincirle kendilerini döver, Kürtler hayal kurar, Sünniler yönetir” demişti. Şimdi o günde değiliz. Kürtler evet hayal kuruyor ama gerçekleşemeyecek şeylerin peşinde de koşmuyorlar.

KÜRT VE ALEVİ KOMŞU DEVLETLER OLUŞABİLİR

Suriye’de bir bölünme olursa nasıl bir manzara ortaya çıkar?
Kürtler bu bölünmeyi en kolay kuvveden fiile geçirebilecek grup. İkinci olarak, Suriyeliler tarafından bütün bu kaosun sebebi olarak görülecek Aleviler kendi aralarında homojen bir bölgeye çekilme ihtiyacını hissedeceklerdir. 1920’de Osmanlı oradan çekilip Fransızlar geldiği zaman altı otonom cumhuriyet kurmuşlardı. Şam, Halep, Cebel-i Dürzi (sonra genişletilerek Cebel-i Lübnan oldu ) İskenderun, ve Cebel Alevi... Dolayısıyla eğer bir karışıklık olursa Alevilerin Cebel Alevi cumhuriyetine çekilmek suretiyle Lazkiye dolaylarında otonom bölge ya da devlet kurmaları ihtimali akla geliyor. O zaman düşünebiliyor musunuz Suriye sınırımızın doğu ucunda PKK yanlısı bir Kürt devleti, batı ucunda bu kadar ihtilaf sonrasında, düşmanca gördüğümüz bir Alevi devlet olacak. Onlarla ilişkilerimizi düzeltmek için çok çaba sarfetmemiz gerekecek. İkisi de Ortadoğu ’ya giden yolumuzun üstünde olacak ve onları aşmadan ileride kurulacak Sünni Suriye’ye ulaşmak mümkün olmayacak.


  http://www.radikal.com.tr/1143863114386314

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  boşuna hazımsızlık yapmayın - caligari

  Tarih her zaman son sözü söyleyecektir. Boşuna kabızlık yapmaayın. Sinirinize yazık. Kürtler devlet kurmak istiyorlarsa ve iradelerini birleştirirlerse kurarlar tabiki. Hiçbirimizin de gık demeye hakkı olmaz. Ama bu durum bi bok kazandırmaz kimseye. Önemli olan zihniyetlerde evrim yapıp birbirimize yeni gözlerle bakabilmektir. Ayrılırsak zayıflarız. Ama birbirimizi ezerek yaşayacaksak "birlikte" batsın öyle birarada yaşamak!! Ama kardeşlikten önce EŞİTİZ diyebiliyorsak (ki diyebiliyoruz artık ve bu artarak devam ediyor) zaten bu mesele de epeyi yol katetmişizdir. Ben dikkatli ve vicdanlı halkımızın en aklı selime karar vereceğini biliyorum adım gibi. Politikacılar ne kadar olumsuzluk yaparsa yapsınlar bu halkın sağduyusu çoook kuvvetlidir.

  Devlet - ibretnüma

  Demokratik Ulus zırvalarından bıktık artık. Öcalancı yapı yani iktidar sistemi baskıcı yapılanma tesis etmeyecekti de (başarabilse) konfederal, demokratik, Sunnilerin de Zzaların da hakkını savunacak bir yapı kuracaktı. Biz de yedik. Suriye'de böyle bir oluşum PKK'nın tasfiye sürecinde işimize yaramayacak, sınırımızda egemenlik gösterecek İhvan Suriye'si mi yoksa başı Şii Araplar'dan sıkışınca Türkiye'ye göz kırpacak, olası bir PKK, PYD ideolojisiyle devam edecek bir devlet mi bizim hayrımıza. Bence birincisi.

  hedef 2023 - karayel1965

  birinci dünya paylasimindan sonra dayatilan lozan antlasmasina biraz kafa yormak lazim at gözlügünü cikarmak lazim.evet 2023'te yüzüncü yillini dolduruyor ve gecerliligini yitiriyor,bu en cok türkiyeyi ilgilendiriyor aslinda,ayaklarina vurulan paranganin kilidinin acilis tarihidir yer alti ve yer üstü madenlerini isletme haki doguyor kerkük musul petrolünden pay hakki devam edecek.uluslararasi sömürge oldugu icin avrupa birliginede ancak bu tarihten sonra alinabilir.kürdistan'i dörde bölen statüsüz birakan sömürgecilerdir,türkiye'nin burnun dibindeki adaciklari yunanistana veren onlardir,ermeni'lerin tehcirini ve katliamini organize eden ve yöneten onlardir 29 kürt katliami yine onlarin eseridir.

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  tabi yaşar bey güneydoğuyu pkkya, doğuyu ermenilere, karadenizi ruslara, trakyayı ve egeyi yunanlılara, akdenizi italyanlara verelim, bizde iç anadoluda idare ederiz, yaşar bey şunu unutmayın atatürk ve arkadaşları eğer sizin gibi düşünselerdi şuan sizin adınız yaşar değil yorgo olurdu gerisini siz düşünün

  HAYALLER GERÇEK OLSA GÜNEŞİ DURDURURDUM - HARAYDIN

  Suriye'de bir Kürt bir Alevi ve haliyle birde Alevi olmayan Müslümanların devleti diye üç devlet kurulabilirmiş. Suriye kendisi ne zaman devlet oldu ki üç devlet çıkarsın? Adam olmayı beceremeyen böyle etnik ve mezhebi çukurda zırvalar. Devlet olmak din, mezhep, dil, kavim kabile ve cahiliye kabileciliği birliği kurmak değildir. Bu masalı kulaklara ABD üflüyor. Dört devlette 40 milyon Kürt varsa yalnızca İran'da 25 milyon Türk var, ayrı devlet mi kursunlar? Yalnız ABD de 42 milyon zenci var ayrı devlet kurmaya kalksınlar bakalım başlarına ne gelir, daha düne kadar insan sayılmıyorlardı. Devler dil, din, kavim, kabile mezhep farklılklarını ortak değer ve hak ve sorumluklta eşit birey haline getirebilmek ve farklılklarını özgürce yaşatabilmek demektir. Suriyede etnik Kürt, mezhebi Alevi devleti kurulacakmış, bu ABD palavrasının müslüman aklıyla mantığıyla geçerli tarafı var mı? Siz buna devlet mi diyorsunuz? Mısırlı bir bayan bize her petrol kuyusu başına devlet kurun diye teşvik etmişlerdi. Meğer devlet dedikleri petrol kuyusu gece bekçiliği imiş demişti, bu kadar da mı düşünemiyorsunuz? Petrol ve su bekçiliği ve İsrail uzaktan güvenlik görevlisi ve Urfa'ya kadar bizim diyen 3bin yıllık Yahudi hayalleri ve Adana'ya kadar bizim diyen Ermeni hayallerinin taşeronluğuna siz devlet mi diyorsunuz?

  ESKI KAFA YASAR YAKIS VE KURD DEVLETI KURMA SEVDASI - Equalizer001

  Yaşar Yakış: "Kürtlerin devlet hayali meşrudur, kabul etmeliyiz.? Ister Suriye?de, isterse Turkiye?de olsun, Ulkenin yonetim sistemi Irakda oldugu gibi Federal Demokrasi degilse, Kurdlerin devlet kurmasi, hem mumkun degildir. Cunku; kurduklari devleti koruyacak teknolojiye, ve gelistirecek ekonomik guce sahip olamadiklarindan, ya Rusyanin, ya Cin?in ya da Baska bir super gucun egemenligi altinda yasamaya mecbur kalirlar. Ustelik Komsu devletler tarafindan legal olarak istila edilmeye musait duruma dusmeleri de kacinilmaz olur. Eeee, ne anladik bu devlet kurmaktan? Binlerce yil berber yasadigin, kiz alip-kiz verdigin Turklerden, beraber yasadigin Suriyelilerden ayrilip, dilini, kulturunu bilmedigin Kominist guclerin egemenligi altina girmek akil kari bir is mi? Bu gercegi Abdullah Ocalan?dan baska ne eski kafa Yasar Yakis, ne de deneyimsiz politikaci DYP Baskani Demirtas ve arkadaslari anlayabilir. Abdullah Ocalan; Benim felsefemde, ideolijimde Devlet kurmak yok diyorsa, bunu gercekleri bildigi ve ileride olacaklari gorebildigi icin soyluyordur. Devlet kuracagiz, ozgur olacagiz sevdasi ile Turklere ve Suriyelilere karsi devlet kurup, Kurdleri boluk boluk olume gondermeye, ve en sonunda Kominist guclerin kucagina atmaya hic kimsenin hakki yoktur.

  Mademki iş o raddeye geldi... - moeztas

  ...ne diye bu kadar insanın telef olmasına göz yumdunuz? Bu sorunun insani tarafı bir yana "sosyo-ekonomik" tarafını ne yapacaksınız? İç-içe geçmiş bu milleti nasıl ayıracaksınız? Masa başında çizilen haritalarla olmaz bu iş. Bir de şu rakamların kalabalığına bir çift sözüm var: "Kendi devleti olmayan en büyük halk" olma bir devlet kurma/özerk olma hakkı verseydi bu dünyada 190 devlet değil 400 devlet olurdu. "Beraber yaşama iradesi" önemli olan. Siz İran'daki, Irak'taki, Suriye'deki, Türkiye'deki ve Rusya'nın bir kısmındaki Kürtleri toplayıp 40 milyon ediyorsunuz ve bunları bir Kürdistan'ın içine sokuyorsunuz. İşte bu okadar kolay değil.