'Yaşasaydı şu an Çeşme'de yüzüyor olacaktı...'

'Yaşasaydı şu an Çeşme'de yüzüyor olacaktı...'
'Yaşasaydı şu an Çeşme'de yüzüyor olacaktı...'

Dostları en sevdiği restoranda, en sevdiği masada Prof. Dr. Derek Cripps?in anısına kadeh kaldırdı. Ardından 45 yıllık eşi küllerini denize döktü. fotoğraflar: EVREN ATALAY / aa

ABD'nin önemli dermatologlarından Prof. Dr. Derek Cripps'in külleri ailesinin kararıyla çok sevdiği Çeşme'ye döküldü

İZMİR - Güneş kremi ambalajlarının üzerinde yer alan güneş faktörü derecelendirme sisteminin babası sayılan, cilt hastalıkları konusunda çok sayıda tedavi yöntemini bulan ve adına Wisconsin Üniversitesi’nde kürsü açılan Prof. Dr. Cripps ’in hatırası, Ege sularında yaşayacak.
Ocak ayında ölen Prof. Dr. Derek Cripps ’in külleri, çok sevdiği Çeşme’de denize döküldü.
Cripps için Dalyan Limanı’nda sürekli gittiği restoranda, sürekli oturduğu masada düzenlenen törene eşi Eileen ile ABD’den gelen arkadaşları ve Çeşme’deki dostları katıldı.  Eileen Cripps, 2001 yılından beri, her mayıs Çeşme’ye geldiklerini, eşinin iki yıldır tekerlekli sandalyede olmasına rağmen ziyaretlerini hiç aksatmadıklarını anlattı: “Bu yıl da uçak biletini ayırtmıştık. Ancak eşim ocak ayında yaşama veda etti. Küllerinin çok sevdiği Çeşme’den ve İngiliz asıllı olması nedeniyle Londra’dan denize dökülmesinin doğru olacağına karar verdik. Bugün burada bizi yukarıdan izlediğini ve çok mutlu olduğunu hissediyorum. Çünkü yaşıyor olsaydı şu anda burada yüzüyor olacaktı. Bugün kendisi buraya sonsuza dek yerleşmiş oldu.”
Prof. Derek Cripps, Türkiye’ye ilk kez 1971’de Güneydoğu’da görülen  porfiri adlı cilt hastalığının teşhis ve tedavisi için geldi. Hastalık, Marshall yardımlarıyla Türkiye’ye gönderilen tohumluk buğdayların Almanya’da ilaçlanması ve bu buğdayların bazı bölgelerde un şeklinde tüketilmesi nedeniyle ortaya çıkmıştı. 400 kadar hastayı tedavi eden Prof. Cripps, bir daha Türkiye’den kopamadı. 2001 yılında da Çeşme’yi keşfettiler. Olimpiyat Oyunları’na katılan bir yüzücü olan Cripps’in en büyük keyfi, her saban gün doğarken Çeşme’de yüzmekti.
Hayim Akyüz ise dünyanın öbür ucundan gelse de Prof. Cripps’in ilçede pek çok dostu bulunduğunu söyledi: “Pek çok esnaf onu tanır ve saygı duyardı. Rahatsızlandığını öğrenince onu ABD’de kaldığı hastanede ziyaret ettik. Onu Çeşmeli kabul ediyorduk, bugün memleketinin sularına kavuştu.” (aa)