Yaşasın legalite!

Yıldız Üniversitesi Rektörlüğü, Afganistan harekâtını ve zamları protesto etmek isteyen öğrencilere izin vererek, polis kontrolünde gösteri yapmaya alışan öğrencileri şaşırttı.

İSTANBUL - Yıldız Üniversitesi Rektörlüğü, Afganistan harekâtını ve zamları protesto etmek isteyen öğrencilere izin vererek, polis kontrolünde gösteri yapmaya alışan öğrencileri şaşırttı. Eylem yapmalarına izin verilen öğrenciler, gönüllerince slogan atıp, tepkilerini dile getirdi.
Yıldız Teknik Üniversitesi'nde savaşı ve zamları protesto etmek isteyen öğrenciler, okul yönetiminden izin alamayacaklarını düşünerek önce korsan gösteri için hazırlık
yaptı. Ancak daha sonra öğrenciler, yönetimin gösteri için kendilerine izin verdiğini öğrenince şaşırdı. Gençler, eskiden içeriye alınmayan basın mensuplarını da karşılarında görünce seslerini kamuoyuna duyurabilmenin coşkusunu yaşadı.
Bu fırsattan istifade eden gençler, bütün dertlerini slogana döktü. Okuldaki kantinin önünde buluşan öğrenciler, savaş ve zam karşıtı dövizler açıp karavanalara kaşıklarla vurarak yemekhane önüne kadar yürüdü.
'Halklar terörist değil'
Öğrenciler adına konuşan Medet Turan, "Geçen yıl 750 bin lira olan yemek ücretinin 1 milyon 200 bin liraya çıkarılmasını, her yıl değişen kaldırım taşlarını, milyarlık turnikeleri, paralı internet kafeleri, yurt ücretlerini protesto ediyor ve ticarethane değil üniversite istiyoruz" dedi.
Medet Turan, ABD'nin Afganistan'a yönelik düzenlediği askeri harekâtı da "Afgan halkı kan ve gözyaşı içindedir. Halklar terörist değildir. Savaşa sürüklenen Türkiye ekonomisi daha fazla diplomalı işsiz doğuracaktır" diyerek protesto etti.