Yaşatan ele kurşun

Akciğer nakli ameliyatlarıyla ün yapan Prof. Dr. Necip Göksel Kalaycı, Çapa'da, hastane otoparkında öldürüldü. Cinayet yerinde 10 kovan bulunurken, 66 yaşındaki cerrahın katilinin bir 'hasta yakını' olduğu sanılıyor.

İSTANBUL - Akciğer nakli ameliyatlarıyla, birkaç günlük ömrü kalmış hastaları hayata döndüren ünlü cerrah, Prof. Dr. Necip Göksel Kalaycı, silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. 66 yaşındaki Kalaycı'nın bir hasta yakını tarafından vurulduğu iddia edildi.
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Göğüs ve Kalp Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necip Göksel Kalaycı, sabah saat 08.50'de hastane otoparkının giriş katında aracını park ettiği sırada bir kişinin silahlı saldırısına uğradı.
Vücudunun çeşitli yerlerinden aldığı yedi kurşunla ağır yaralanan Kalaycı, acil cerrahi bölümündeki tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı. Polis yetkilileri, silahlı saldırının bir hasta yakını tarafından gerçekleştirildiğinin sanıldığını belirtirken, olay yerinde 10 adet boş kovan bulundu. Saldırganın ise bir taksiye binip kaçtığı öğrenildi.
Polis, görgü şahitlerinden alınan bilgilere göre Kalaycı'yı öldüren zanlının 40-45 yaşlarında ve bıyıklı biri olduğunu belirledi.
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, bir hasta yakınının intikam amacıyla saldırıyı gerçekleştirdiği yönündeki iddialara ilişkin "Faili yakalanmadan bir aileyi suçlamak çok yanlış olur" dedi.
Polis yetkilileri, silahlı saldırının Kalaycı'nın ameliyatını yaptığı bir hastanın yakını tarafından gerçekleştirildiği düşüncesinden hareketle, Kalaycı'nın son günlerde ölen hastalarına yönelik inceleme başlattı. İlk olarak cinayetten birkaç saat önce akciğer kanserinden ölen 60 yaşındaki Ahmet Cevher'in yakınlarının da ifadesine başvuruldu. Kalaycı'nın bir süre önce Cevher'in yakınlarınca hastanede tartaklandığı ve asistanlarından Doç. Dr. Alper Çoker'e "İkimizi de öldürecekler" dediği öne sürüldü. Kalaycı'nın olayın ardından Şehremini Polis Karakolu'na giderek "Cevher'in yakınlarınca tartaklandım ve ölümle tehdit edildim" diye şikâyette bulunduğu belirlendi.
Alanında Türkiye'nin önde gelen uzmanlarından olan Kalaycı, Türk Göğüs Cerrahisi Derneği'nce eylül ayında Onur Ödülü'ne layık görülmüştü. Akciğer nakli uzmanı Kalaycı, geçen yıl ölen ve organları bağışlanan Nurcan Şenli'nin akciğerlerini, başarılı bir operasyonla, birkaç günlük ömür biçilen Fikret Koçak'a nakletmişti. Prof. Dr. Kalaycı'nın akciğer nakliyle hayata dönenlerden biri de 33 yaşındaki Adem Büyüksarı'ydı. Ünlü profesör, 14 Kasım günü son yolculuğuna uğurlanacak.
Kürklü de öldürülmüştü
Özel Topkapı Hastanesi'nin sahibi ünlü kalp uzmanı Doç. Dr. Edip Kürklü de ameliyat ettiği, Çakıl Gazinosu'nun sahibi Yaşar Şerbetçi ölünce, 'intikam kurşunları'na hedef olmuştu.
Bir dönem ünlü kalp cerrahı Christian Barnard'ın da asistanlığını yapan Kürklü, 21 Temmuz 1988'de otomobilinde silahlı saldırıya uğramıştı. Mustafa Turgut'un silahından çıkan beş kurşun Kürklü'nün çene, sırt ve beline isabet etmişti. Ağır yaralanan Kürklü, kendisi gibi kalp cerrahı olan eşi Doç. Dr. Sema Kürklü tarafından ameliyat edilmiş, ancak vücudundaki üç kurşun çıkarılamamıştı. Komadaki dokuzuncu gününde durumu kötüleşen Kürklü, tedavi için götürüldüğü Londra'da ölmüştü. Saldırgan Mustafa Turgut ilk ifadesinde, Çakıl Gazinosu ile Sarayburnu Çay Bahçesi sahibi ve eski Diyarbakırspor Kulübü Başkanı olan eniştesi Yaşar Şerbetçi'nin Kürklü tarafından ameliyat edildiğini, ancak ihmal nedeniyle öldüğünü öne sürerek, "Kürklü'yü cezalandırdım" demişti.
Turgut, iki yıl süren mahkemenin sonunda 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
Tıp: Böyle şartlarda hekimlik yapılamaz
Profesöre saldırıya, tıp dünyasından tepki yağdı. İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği'nden Prof. Dr. Süleyman Özyalçın ve İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Keçer, dün birlikte basın toplantısı yaptı. Keçer, bu koşullarda hekimlik hizmeti verilemeyeceğini kamuoyuna duyurmak istediklerini belirterek şöyle devam etti: "Rizikosu sıfır olan hiçbir meslek grubu yok. Sağlık sistemindeki her sıkıntıdan hekim sorumlu tutuluyor. Bazen hasta yakınları, bizleri Tanrı yerine koyuyor. Biz Tanrı değiliz" dedi.
İTO Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy da 40 yıllık dostunu kaybettiğini ve sağlık sistemine yönelik öfkenin hekimlere yansıdığını vurguladı. İstanbul Üniversitesi Senatosu'ndan yapılan açıklamada da, "Bu alçakça saldırıyı, İstanbul Üniversitesi öğretim üyeleri ve çalışanları adına şiddetle kınıyoruz" denildi.
Türk Tabipleri Birliği ise AKP hükümetinin sağlıkta dönüşüm pojesiyle sorunların daha da arttığını belirterek tüm doktorları 15 Kasım Salı günü saat 12.30-13.30 arasında Kalaycı'yı anmaya davet etti.


    http://www.radikal.com.tr/7629287629280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.