Yaşayıp unuttuğumuz İstanbul

Yaşayıp unuttuğumuz İstanbul
Yaşayıp unuttuğumuz İstanbul

Şirinevler, 1985. Şimdi bu boş alan çok katlı yapılar, kültür ve alışveriş merkezleri yükseliyor (üstte). Haydarpaşa, 1979. Yanan Independenta tankeri günlerce İstanbul göklerini kızıla boyadı.

İSTANBUL - Gazeteciliğe 1971 yılında Günaydın Gazetesi’nde foto muhabiri olarak başlayan Kadir Can, arşivinden çıkardığı fotoğrafları ‘Yaşayıp Unuttuğumuz İstanbul’ adlı kitabında topladı. Balıkçılıkla ilgili olarak yazdığı kitap için fotoğraf seçerken, değişimin farkına vardığını ifade eden Can “1971’den beri çektiğim fotoğraflara bakınca, İstanbul’daki değişimin inanılmaz boyutlarda olduğunu gördüm. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar hızlı değişim yaşayan bir şehir olacağını zannetmiyorum” dedi.
Hürriyet, Cumhuriyet, Güneş, Sabah gazeteleri ile Atlas ve Gezi dergilerinde çalışan, 1986’dan beri Sipa Press Ajansı’nın Türkiye muhabirlerinden biri olan Can’ın fotoğraflarından bazıları Time, Paris-Match, Newsweek ve Stern gibi dergi ve gazetelerde de yer aldı. Can’ın kitabı İstanbul Ticaret Odası (İTO) Prestij Yayınları arasında yayımlandı. (aa)