@idrisemen

Yasemin önce Şengal'den kurtuldu sonra ölümden!

Yasemin önce Şengal'den kurtuldu sonra ölümden!
Yasemin önce Şengal'den kurtuldu sonra ölümden!
IŞİD'in Şengal saldırısından kurtulduktan sonra kalbi delik olduğu için yaşam mücadelesi veren 9 yaşındaki küçük Yasemin ameliyat oldu. Ameliyat sonrası sağlığına kavuşan Yasemin artık gezebiliyor, arkadaşlarıyla oyun oynayabiliyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - IŞİD’in Şengal katliamından kurtulan 9 yaşındaki Yasemin Sımoki ailesi ile beraber 14 Temmuz’da  Diyarbakır  ’daki Fidanlık Kampı’na yerleşti. Zamanla vücudunda morarmalar ortaya çıkan Yasemin bir süre sonra baygınlık geçirince ailesi tarafından hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkikler sonucunda Yasemin’in kalbinde doğuştan delik olduğu ve kalbin vücuda yeteri kadar kan pompalamadığı ortaya çıktı.

IŞİD'den kurtuldu kalbiyle savaşıyor!

Doktorlar kalp deliklerinin ameliyatla kapatılmaması durumunda Yasemin’in kalp yetmezliğinden hayatını kaybedeceğini belirterek, ameliyat için Yasemin’i Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Kardiyoloji bölümüne sevk etti. Ancak fakülte küçük Yasemin’in Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bağlı kampta kalmadığı için tedavi ücretinin devlet tarafından karşılanmayacağını belirtti. 

Küçük Yasemin’in dramını Radikal 25 Haziran’da, “IŞİD’den kurtuldu kalbiyle savaşıyor” adlı haberle kamuoyuna duyurunca Yasemin için birçok kişiden yardım teklifi geldi.

KALP AMELİYATI BAŞARILI GEÇTİ

Radikal’in haberini okuyan çocuk kardiyoloji uzmanı Dr. Bedri Aldudak kamp yönetimiyle iletişime geçerek Yasemin’in tedavisi için gerekli olan ücreti karşılayacağını bildirdi. Bunun üzerine Yasemin 2 Temmuz’da Gaziantep Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji bölümünde ameliyat oldu. Yaklaşık iki saat süren zorlu ameliyat sonucunda Yasemin tekrar sağlığına kavuştu.  Yasemin’in sağlığına kavuşmasından son derece mutlu olan anne Gawê Sımoki ise, “kızım yemek yiyemiyor, uyuyamıyor ve nefes alamıyordu. Tedavi için gerekli olan parayı bulamıyorduk. Yasemin gözümün önünde eriyordu. Şimdi sağlığına kavuştu. Artık geziyor, hatta oyun oynuyor. Kızım yavaş yavaş iyileştiği için çok mutluyum. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.