Yasemin'den de haber yok

Yasemin'den de haber yok
Yasemin'den de haber yok

12 yaşındaki Yasemin Yardımcı iki hafta önce babaannesine gitmek için evden çıktı. Bir daha dönmedi.

KASTAMONU/İSTANBUL - Bir kayıp çocuk haberi de Kastamonu’nun Araç ilçesi Boyalı köyünden geldi. “Babaanneme gidiyorum” diyerek evinden ayrılan 12 yaşındaki Yasemin Yardımcı’dan iki haftadır haber alınamadığı öğrenildi.
Kızının üzerinde beyaz kot pantolon, kırmızı tişörtle evden çıktığını anlatan baba Fatih Yardımcı, ‘kızının terör örgütünün amaçları için, veya organ mafyasına satılmak amacıyla kaçırıldığından endişe ettiğini söyledi. Okul arkadaşları da Yasemin’den bir haber bekliyor.  

Rekor Ege’de
Yasemin ve Talas’ta kaybolan üç çocuk, Türkiye’de 2009 yılında artışa geçen kayıp çocuk vakaları arasında yerini aldı. ntvmsnbc.com haber sitesinde yer alan habere göre Türkiye’de sadece 2009 yılının ilk beş ayında 43 ilde 645 çocuk kayboldu. Türkiye’de 2008 yılı boyunca 528 çocuk, 2007 yılında da 210 çocuk kaybolmuştu. 

İlk 15 gün kritik
Kayıp çocuk olaylarında başı çeken bölge Ege. Ege bölgesinde kayıp çocuk sayısı geçen yıla göre yüzde 50 arttı. Türkiye’de kayıpların yüzde 75-80’i ilk 15 gün içinde bulunabiliyor.
Kayıpların bulunmasında en çok ailenin çabası etkili oluyor. Geri kalan yüzde 20-25’lik kesimse ya hiç bulunamıyor ya da yıllar sonra bulunabiliyor. (aa, Radikal)