Yasemin'e ceza

Yunanistan'ın İstanköy Adası'nda 22 Ekim'de 40 metreye inerek 'desteksiz sabit ağırlıkla serbest dalış' kategorisinde...
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Yunanistan'ın İstanköy Adası'nda 22 Ekim'de 40 metreye inerek 'desteksiz sabit ağırlıkla serbest dalış' kategorisinde dünyanın ilk kadın rekortmeni olan Yasemin Dalkılıç'ın Sualtı Sporları, Cankurtarma, Sukayağı ve Paletli Yüzme Federasyonu ile başı dertte. Ant- renörünün Yasemin'in hayatıyla oynadığını ve şimdiye kadar kırdığı rekorların hiçbirinin geçerli olmadığını ileri süren Federasyon Başkanı Harun Sevinç, kendi başına hareket ettiği için sporcuyu Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü Ceza Kurulu'na sevk ettiklerini açıkladı.
'Yoğurt yeme yarışı gibi'
Rekorların geçerli sayılabilmesi için kendi federasyonlarının yanı sıra Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) ve Akdeniz Ülkeleri Birliği Federasyonu'nun da (UFMAS) tescil etmesi gerektiğini belirten Harun Sevinç, denemeden hemen sonra da doping kontrolü için idrar tahlili yapılması gerektiğini, ancak bunların hiçbirinin yerine getirilmediğini söyledi.
Yasemin'in derecelerinin hiçbir zaman gelecek
nesillere taşınmayacağını belirten Sevinç,
"Rekorları yoğurt yeme yarışı gibi düzenlenen
özel rekorlardan farklı değil. Örneğin geçen hafta kırdığı 'desteksiz sabit ağırlıkla serbest dalış rekoru' diye bir kategori, CMAS'ın yarışma disiplinlerinde asla yok" dedi.
Yasemin'in yarın yapacağı 'malzeme destekli sabit ağırlıkla serbest dalış' kategorisinde rekor denemesini hemen durdurmasını da isteyen Harun Sevinç, "Bu rekorun gerçek dünya rekoru kabul edebilmesi için federasyonumuza ve CMAS'a başvurmasını bekliyorum" diye konuştu. Yasemin söz konusu kategoride Amerikalı Tanya Streeter'ın 70 metrelik rekorunu 72 metreyle kırmaya çalışacak.
Harun Sevinç, Yasemin'in rekorlarını kabul eden tek kuruluşun, sporcunun Kübalı antrenörü Rudi Castineyra tarafından iki yıl önce kurulan FREE isimli dalış okulu olduğunu
ifade etti. Sevinç, şunları söyledi:
'Hayatıyla oynuyor'
"FREE gibi özel şirketlerden Türkiye'de 250 tane, dünyada on binlerce var. Şirketin ciddiye alınacak tarafı yok. Yasemin geçen hafta üst üste iki gün iki rekor denemesi yaptı. Antrenörü, Yasemin'in denemesini, pazar günü Fenerbahçe-Beşiktaş maçının gölgesinde kalacağı için danışıklı dövüş yaptırıp, ilk gün başarısız gösterdi. Rekoru ertesi güne bırakıldı. İki gün arka arkaya rekor denemesi olmaz. Antrenörü Yasemin'in hayatıyla oynuyor. Sağlık kurallarına göre ilk denemeden sonra aradan en az üç ay geçmeli. Yasemin artık şov yapmayı bıraksın."