Yasin Hayal: Cinayeti Erhan Tuncel planladı

Tekirdağ'da yatıyor
Dink soruşturmasında sürpriz: Savcılık, babasına telefonda, "Fazla yatmam, ama konuştuğumda Erhan (Tuncel) ömür boyu cezaevinde kalır" dediği basına yansıyınca, 'azmettiricilik'ten tutuklanan Yasin Hayal'i Tekirdağ F Tipi'nde tekrar sorguladı.
McDonald's emri de...
Emniyet ve savcılık ifadelerinde Dink cinayetini kendisinin planladığını, Tuncel'in kendisinden çekindiğini, 'ağabey'i olmadığını söyleyen Hayal, ifade değiştirdi: "McDonald's bombalamasını da, Dink cinayetini düzenleme emrini de Tuncel verdi."
'Dink'i bana o tanıttı'
Hayal'in, önce 'polis muhbiri' denilen, sonra jandarmaya da çalıştığı söylenen Tuncel'e dair ifadesi: "Cinayeti, bir yıl önce planlamaya başladı. Dink'i, 'Türklüğü aşağılayan kişi' diye tanıtıp öldürülmesini istedi." Diğer tutuklular da Tuncel'i böyle suçlamıştı.

İSTANBUL - Hrant Dink cinayeti nedeniyle şu an aynı cezaevinde yatan Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in yıllardır süren kader birliği dağıldı. Suikastin azmettiricisi olarak tutuklanan Yasin Hayal, soruşturmanın başından beri koruduğu Emniyet muhbiri Erhan Tuncel'in hem Mc Donald's'ın bombalanması olayında hem de Dink cinayetinde emir veren kişi olduğunu söyledi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencisi Erhan Tuncel'le Hayal'in yolu, Büyük Birlik Partisi (BBP) Trabzon İl Örgütü'nde kesişti. KTÜ'lü Tuncel, Hayal'in doğduğu ve büyüdüğü Pelitli Mahallesi'nde ev tuttu. BBP İl Başkanı Yaşar Cihan'a göre, 'radikal görüşlere sahip olan' bu iki kişi, pasif buldukları partiden 2004 yılında ayrılmışlardı. Hayal, 24 Ekim 2004'te Mc Donalds önüne bomba bıraktı. Kaçarken yakalanıp tutuklandı. 11 ay hapiste kalan Hayal, şikayetler çekilince tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bombalama sonrası gözaltına alınanlardan biri de Tuncel'di. Hakkında, 'mahkemeye getirilmesi' kararı olduğu halde duruşmalara gelmedi. Hayal'in babası, Tuncel'i mahkeme koridorunda birkaç kez gördü.
Ramazan Akyürek'in elemanı
Bir 'şüpheli' olarak Tuncel'in, bir türlü mahkemeye çıkmamasının nedeni, İl Emniyet Müdürlüğü'ydü. Tuncel'i, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek, 'ücretli muhbir' olmaya ikna etti. Tuncel, artık Hayal'in çevresinde olup bitenleri polise aktaracaktı. Bir yıl geçti. Yasin Hayal, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldürmeyi planlıyordu. İlk tercihi, Zeynel Abidin Yavuz'du. Yavuz, Dink'i öldürme teklifini kabul etmesine rağmen çalışmak için İzmit'e gidince plan suya düştü. Hayal, bunun üzerine Ogün Samast'ı seçti. Cinayetin koşar adım geldiğini esnaflar ve semt sakinleri bile duydu.
Tuncel bir yıldan beri tam 17 kez "Hayal, Dink'i öldürecek" diye bilgi ulaştırmıştı. Bu bilgi en son 17 Şubat 2006'da İstanbul istihbaratına ve İstihbarat Daire Başkanlığı'na bildirildi. İstanbul Emniyeti'nin ihbarda geçen isim ve adresleri doğrulayamadığı için Dink'e koruma vermedi, bir önlem alınmadı. Reşat Altay'ın Trazon İl Emniyet Müdürlüğü'ne getirildiği 15 Mayıs 2006'dan sonra Tuncel'in görevine son verildi. Polise göre, getirdiği bilgilerden memnun kalınmadığı, diğer iddiaya göre Jandarma İstihbarat Teşkilatı'na (JİT) bilgi aktardığı için ilişiği kesildi. Bu arada, Akyürek'in, müfettişlere verdiği ifadede, "Erhan Tuncel jandarmaya da çalıştığı için muhbirlikten attık" dediği öne sürüldü. Ancak Emniyet bu iddiayı yalanladı.
Hayal'in halasının eşi Coşkun İğci'nin JİT'e çalıştığı ortaya çıktı. İğci, JİT'in isteği ve bilgisi üzerine Hayal'i, silah bulmak vaadiyle oyalayarak cinayetten vazgeçirmek istedi. Ve yine JİT'in verdiği kararla, bu oyalamaya son verdi. Bu arada, Tuncel görüşmelerini beş ayrı sim kartı üzerinden yapıyordu. Dökümleri inceleme altına alınan kartlardan
üçünün JİT ve polisle yaptığı görüşmeler için kullandığı iddia edildi. Dökümlerde, bir emekli albayla yapılan görüşmeler de vardı.
Hayal, birkaç gün önce babasına telefonla, "Ben fazla yatmam, ama konuştuğumda Erhan ömür boyu cezaevinden çıkamayacak" dedi. Savcı Selim Berna ve Fikret Seçen, bu görüşme üzerine Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne giderek altı saat Hayal'i sorguladı. İlk ifadesinde korumaya çalıştığı Tuncel'in polis muhbiri olduğu iddiaları üzerine konuşma ya karar veren Hayal, Tuncel'in cinayet ve McDonald's eyleminin azmettiricisi ve planlayıcısı olduğunu anlattı. Hayal, "Muhbir olduğunu bilseydim icabına bakardım. Yıllardır birlikteydik" diye konuştu.
Üç yara iki kurşun
Öte yandan, Adli Tıp, Dink'in vücudunda üç yara iki kurşun çekirdeği tespit etti.
Otopsi raporunda, Dink'in kafasına arkadan iki kurşun isabet ettiği belirtildi.