Yasin Hayal ve örgütü valilikte nasıl konuşuldu?

Yasin Hayal ve örgütü valilikte nasıl konuşuldu?
Yasin Hayal ve örgütü valilikte nasıl konuşuldu?

Albay Öz ?Trabzon Valiliği?ndeki asayiş toplantısında Yasin Hayal konuşulduysa tutanaktadır? demişti.

TRABZON / İSTANBUL - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’ün de aralarında bulunduğu sekiz kişi hakkında açılan davada mahkeme,  cinayet öncesi Trabzon Valiliği’nde yapılan asayiş toplantılarının kayıtlarını istedi. Yasin Hayal ve ekibinin Dink cinayetinden önce valilikteki asayiş toplantısında gündeme geldiği ve değerlendirildiği öne sürülüyor.
Dink’in öldürülmesinde ihmalleri olduğu gerekçesiyle aralarında Albay Öz ve Dink’in öldürüleceği istihbaratını alan astsubaylar Okan Şimşek ve Veysel Şahin’in de bulunduğu sekiz sanığın ‘Görevi ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmak’ suçundan altı aydan iki yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Eski vali ve emniyet müdürü söyledi
Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu, şöyle dedi: “Ali Öz, savunmasında asayiş toplantılarında konuşulan konuların tutanağa bağlandığını, bir konu konuşulmuşsa tutanaklarda bulunduğunu beyan etmiştir. Ayrıca TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nca dinlenen eski Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir’in, haftada birkaç kez asayiş toplantısı olduğunu, Yasin Hayal ve örgütü konusunda konuşma yapıldığını beyan etmiştir. Ayrıca eski Trabzon İl Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek de, asayiş toplantılarında Yasin Hayal ve örgütü konusunda konuşma yapıldığını beyan etmiştir. Biz Trabzon Valiliği’ne yazı yazılarak Dink cinayeti öncesi asayiş toplantılarında Yasin Hayal ve örgütü konusunda yapılan konuşmalara ilişkin tutanak bulunup bulunmadığının, varsa bu tutanaklardan onaylı bir suretinin gönderilmesini istiyoruz.”
Talebi kabul eden mahkeme şu kararları aldı: “Yasin Hayal’le ilgili çalışma olup olmadığı, Pelitli bölgesinde olay öncesi kayıtlı haber elemanlarının kimliği sorulacak. Haber elemanları tanık olarak dinlenebilecek. Cinayet öncesi Trabzon Valiliği’nde yapılan asayiş toplantılarında Hayal ve arkadaşlarının faaliyetleri konusunda bir konuşma ve çalışma olup olmadığı, tutanaklarda yer alan herhangi bir kayıt bulunup bulunmadığı sorulacak.” (aa, Radikal)