Yasin Hayal'e bombalamadan 3 yıl dört ay ceza

MC Donalds' ın bombalanması davasında yeniden yargılanan Yasin Hayal 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı

TRABZON - Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davanın sanıklarından Yasin Hayal, Trabzon’daki Mc Donalds’ın kapısına bomba koyarak 6 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla yeniden yargılandığı davada, üç ayrı suçtan tekrar 3 yıl 4 ay hapis ile 183 TL para cezasına çarptırıldı.
Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya "Hrant Dink cinayeti davası" kapsamında Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan sanık Yasin Hayal getirilmedi.
Mahkeme heyeti, Yasin Hayal’e "kişilerde korku, kaygı ve panik yaratacak biçimde patlayıcı madde kullanma" suçundan önce 1 yıl hapis cezası verdi.
Sanığa bu suçtan verilen cezayı iyi hali nedeniyle 10 ay hapse düşüren heyet, Hayal’e "patlayıcı madde atarak Numan Sezai Yomralıoğlu’nun aracına zarar verme" suçundan da lehine olan eski TCK hükümleri ile iyi halini dikkate alarak 10 ay hapis ile 183 TL adli para cezası verilmesine hükmetti. Heyet, Hayal’i "patlayıcı madde atarak Derya Değirmenci, Gülümser Kurt, Gürcan Toprak, Merve Serdar, Özlem Araz ve Hasan Koç’u yaralama" suçlarından da ayrı ayrı 3’er ay 10’ar gün hapse mahkum etti. Böylece, daha önce aldığı ceza değişmeyen Hayal, söz konusu suçlardan toplam 3 yıl 4 ay hapis ile 183 TL para cezasına çarptırılmış oldu.
Hayal’in yargılama sürecinde gözlemlenen davranışları ve yeniden suç işlemeyeceği konusunda mahkemede kanaat oluşmadığından, hükmün açıklanmasının geri bırakılması yönündeki talebi reddeden heyet, sanığın tutuklu kaldığı sürenin verilen cezadan düşürülmesine karar verdi.
 
 
-DAVANIN GEÇMİŞİ-
 
 
Trabzon’da, 24 Ekim 2004’te, kent merkezindeki Atatürk Alanı’ndaki Mc Donalds’ın kapısına bırakılan bombanın patlaması sonucu 6 kişi yaralanmıştı.
Trabzon Ağır Ceza Mahkemesince yapılan yargılama sonunda, sanık Yasin Hayal, "patlayıcı madde imal etme", "patlayıcı madde atma", "patlayıcı madde kullanarak mala zarar verme" ve "patlayıcı madde atarak 6 kişinin yaralanmasına neden olma" suçlarından toplam 6 yıl 8 ay hapis ile bin 183 TL para cezasına çarptırılmıştı.
Mahkemenin kararını inceleyen Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Hayal’e "patlayıcı madde imal etme" suçundan verilen 3 yıl 4 ay hapis cezasını onamış, "patlayıcı madde atma" ve "patlayıcı madde kullanarak mala zarar verme" suçlarından verilen 10’ar aylık hapis cezaları ile "patlayıcı madde atarak 6 kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan her bir kişi için verilen 3’er ay 10’ar günlük hapis cezalarını bozmuştu.
Daire, bozma kararı verilen suçlar hakkındaki hapis cezalarının 5728 sayılı Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda ve Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" ile ilgili 231. maddesine göre yeniden değerlendirilmesi gerektiğini bildirmişti. Bu karar üzerine Hayal’in yeniden yargılanmasına başlanmıştı.
Bombalı eylemi düzenlediği iddiasıyla 30 Ekim 2004’de yakalanan Yasin Hayal, yaklaşık 1 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilmişti.
Hayal, daha sonra, gazeteci Hrant Dink’in İstanbul’da öldürülmesi olayına karıştığı iddiasıyla tutuklanmıştı. (aa)