Yasin Hayal'in Mc Donald's'ı bombalama cezası değişmedi

Yasin Hayal'in Mc Donald's'ı bombalama cezası değişmedi
Yasin Hayal'in Mc Donald's'ı bombalama cezası değişmedi

Hayal, Dink cinayetinden önce MCDonald?s?ı bombalamıştı. Fotoğraf: SiNAN GüL / aa

Haber: OSMAN ŞİŞKO / Arşivi

TRABZON - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi Yasin Hayal, Trabzon’daki Mc Donalds’ın bombalanması olayından çarptırıldığı 6 yıl 8 aylık cezasını Yargıtay’ın kısmen bozmasından sonra yeniden yargılandı ve aynı cezaya çarptırıldı. Yargıtay bozma kararında yerel mahkemeye af hükümlerinin işletilip işletilmeyeceğine karar vermesi gerektiğini belirtmişti.
Trabzon’da, 24 Ekim 2004’te, kent merkezindeki Atatürk Alanı’ndaki Mc Donalds’ın kapısına bırakılan bombanın patlaması sonucu altı kişi yaralandı. Bombalı saldırının faili olarak Hayal kısa süre sonra İstanbul’da yakalanmıştı.
Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi’nce yapılan yargılama sonunda, sanık Yasin Hayal, ‘patlayıcı madde imal etmek’, ‘patlayıcı madde atmak’, ‘patlayıcı madde kullanarak mala zarar vermek’ ve ‘patlayıcı madde atarak altı kişinin yaralanmasına neden olmak’ suçlarından toplam 6 yıl 8 ay hapis ile 183 TL para cezasına çarptırıldı. Mahkemenin bu kararı Yargıtay 8’inci Ceza Dairesi’nde kısmen bozuldu. Yargıtay, Hayal’e ‘patlayıcı madde imal etmek’ suçundan verilen 3 yıl 4 ay hapis cezasını onadı, ‘patlayıcı madde atmak’ ve ‘patlayıcı madde kullanarak mala zarar vermek’ suçlarından verilen 10’ar aylık hapis cezaları ile ‘patlayıcı madde atarak altı kişinin yaralanmasına neden olmak’ suçundan her kişi için verilen 3’er ay 10’ar günlük hapis cezalarını bozdu. Bozma gerekçesi olarak 3 yıl 4 ay hapis cezalarının, geçen şubat ayında yürürlüğe giren ve ikii yılın altındaki cezalarda af olanağı getiren ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılması’ düzenlemesi oldu. Yargıtay mahkemenin Hayal için af hükümlerini işletip işletmemeye karar vermesi gerektiği sonucuna vardı.
Yargıtay’ın bozma kararı üzerine Trabzon 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Hayal’ın yargılanması yeniden yapıldı. 

Affedilmedi!
Mahkeme daha önce verdiği cezayı değiştirmedi.  Yasin Hayal, Yargıtay tarafından onanan 3 yıl 4 aylık ‘Patlayıcı madde imal etmek’ cezasının yanı sıra söz konusu suçlar için toplam 3 yıl 4 ay hapis ile 183 TL para cezasına çarptırılmış oldu. Mahkeme heyeti Hayal’in yeniden suç işlemeyeceği konusunda  kanaat oluşmadığından, ‘örtülü af’ anlamına gelen ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılması yönündeki talebi’ reddetti.