Yasin'in ıslahevindeki ölümüne Meclis el attı

ANKARA - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, ıslahevindeki ölümle ilgili bilgi alırken, öldürülen 16 yaşındaki Yasin Akyüz Mardin’de toprağa verildi.
Adana’nın Pozantı ilçesi M Tipi Kapalı Çocuk Cezaevi Islahevi’nde kalan tutuklu Yasin Akyüz’ün ölümüne Meclis de el attı. Komisyon Başkanı Zafer Üskül’ün talimatıyla, soruşturmayı yürüten savcıyla görüşen uzmanlar, komisyonun, gelişmeleri  yakından izlediğini söyledi.         
Yasin Akyüz ise memleketi Mardin’in Midyat ilçesinde toprağa verildi. Akyüz’ün amcası Abdulkerim Akyüz, yeğeninin işkenceyle öldürüldüğünü belirterek, Türkiye’de bir sonuç alamazlarsa konuyu Avru-
pa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götüreceklerini söyledi.
Yeğeninin vücudunda yanık izleri tespit ettiklerini belirten Akyüz, “İlk başta bize bıçakla öldürüldüğünü söylediler, daha sonra boğularak öldürüldüğünü öğrendik. Doktora sorduğumda ‘kaburgalarının kırıldığını ve ciğerine batması sonucu iç kanama geçirdiğini’ söyledi. Boğmanın iple olmadığını, nevresim olabileceğini ifade etti” dedi. 
Yasin Akyüz, tutuklu bulunduğu ıslahevinde önce dövülmüş sonra da asılarak öldürülmüştü. Ölümden, aynı koğuştaki 12 yaşındaki bir çocuk sorumlu tutulmuştu. (dha, aa)