'Yaşlı' asker tezkereyi göremedi

'Yaşlı' asker tezkereyi göremedi
'Yaşlı' asker tezkereyi göremedi
70 yaşındaki Ahmet Vatansever, terhisine 3 ay kala solunum yetersizliği sonucu öldü


Süheyla GÖZDERELİLER


YALOVA - Çankırı’da askerlik görevini gönüllü olarak yapan ve terhisine 3 ay kalan 70 yaşındaki Ahmet Vatansever, birliğinde solunum yetersizliği sonucu yaşamını yitirdi. ‘En yaşlı asker’ olarak bilinen Vatansever Yalova’da toprağa verildi.
Yalova’da oturan ve 69 yaşına kadar evraklarına ulaşamaması nedeniyle askere gitmeyen evli, 2 çocuk 4 torun sahibi Ahmet Vatansever, geçen yıl kendi isteğiyle Çankırı Hizmet ve Muhafız Bölük Komutanlığı’nda Jandarma er olarak silah altına alındı. Tezkeresine 3 ay kalan Ahmet Vatansever, rahatsızlanıp askeri hastaneye kaldırıldı. Kendisine ‘Solunum yetmezliği’ tanısı konulan Ahmet Vatansever doktorların tüm müdahalesine rağmen yaşamını yitirdi.
Birliğinde ‘En yaşlı asker’ olarak bilinen Ahmet Vatansever’in cenazesi, Yalova’da dün ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.
Babasının 1988/4 tertip olarak askere alındığını söyleyen Hülya Coşgün, “Geçmiş yıllarda evraklarına ulaşamaması, daha sonra rahatsızlığı nedeniyle yıllarca askere gidemedi. Bu onun içine dert oldu. Geçen sene kendi isteğiyle asker oldu. Fakat rahatsızlanınca yaşamını yitirdi. Babamın ölümü tezkeresine 3 ay kala çok sevdiği asker ocağında oldu” diye konuştu. (dha)