Yaşlı kadınların korkulu rüyası yakalandı

Yaşlı kadınların korkulu rüyası yakalandı
Yaşlı kadınların korkulu rüyası yakalandı
Kadıköy'de, özellikle eşi ölmüş yaşlı kadınlara kendini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanı olarak tanıtıp, kurumda birikmiş paralarını almalarına yardımcı olacağı yalanını söyleyerek dolandıran Mahmut A., polis tarafından yakalandı.

İSTANBUL - Kadıköy’de, özellikle eşi ölmüş yaşlı kadınlara kendini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanı olarak tanıtıp, kurumda birikmiş paralarını almalarına yardımcı olacağı yalanını söyleyerek dolandıran Mahmut A., polis tarafından yakalandı. Vatandaşlardan, masraflar için para talebinde bulunan Mahmut A.’nın, bu yöntemle, yaklaşık olarak 200 bin lira topladığı belirlendi. 

Kadıköy’de, eşi ölmüş yaşlı kadınları hedef alarak dolandıran ve 9 ayrı suçtan aranması bulunan Mahmut A. (37), son olarak Kozyatağı’nda oturan N.Ç’yi (87) dolandırdı. İddialara göre, eşi yıllar önce ölen N.Ç.’nin kapısını çalan Mahmut A., kendini SGK çalışanı olarak tanıttı. N.Ç.’ye sahte SGK kimliğini gösterdikten sonra ölmüş eşi hakkında bilgiler veren dolandırıcı yaşlı kadının güvenini kazandı. Eşinin ölümünden sonra SGK’da birikmiş 24 bin lirası olduğunu söyleyen Mahmut A., parayı alması için aracı olabileceğini, bunun için de 3 bin liralık masraf parası talep etti. Yaşlı kadının 700 lira verebileceğini söylemesi üzerine dolandırıcı "Bu da yeterli olur" deyip parayı aldı. Mahmut A., daha sonra "SGK’daki para iki gün içinde elinizde olacak" diyerek N.Ç.’nin yanından ayrıldı. 

Dolandırıcının ayrılmasının ardından N.Ç. bir yakınını arayarak durumu anlattı. Yaşlı kadının dolandırıldığını anlayan yakını hemen polisi arayarak ihbarda bulundu. Kadıköy civarında 30’u aşkın vatandaşı bu yöntemle dolandıran, mağdurların ihbar etmekte gecikmesi nedeniyle bir türlü yakalanamayan dolandırıcının bir yıldır peşinde olan Kadıköy Asayiş Şube Büro Amirliği’ne bağlı Önleyici Hizmetler Büro Amirliği ekipleri, N.Ç. ile görüşerek Mahmut A.’nın eşkal bilgilerini aldı. 

Kozyatağı ve çevresinde eşkal doğrultusunda arama yapan ekipler, Mahmut A.’yı Bostancı’da yakaladı. Üzerinden sahte SGK kimliği çıkan dolandırıcı gözaltına alınarak Kadıköy Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Büro Amirliği’ne getirildi. Burada N.Ç. tarafından teşhis edilen Mahmut A.’nın 9 ayrı suçtan aranması olduğu için bir yakınının nüfus cüzdanını kullandığı tespit edildi. 

Yapılan sorgusunun ardından, Mahmut A.’nın, başta Kadıköy’de olmak üzere İstanbul genelinde, özellikle eşi ölmüş yaşlı kadınları hedef aldığı, SGK’dan alacakları olduğunu söyleyerek dolandırıcılık yaptığı öğrenildi. İstanbul genelinde 100’e yakın kişiyi dolandırdığı belirlenen Mahmut A.’nın, bu yöntemle vatandaşlardan yaklaşık olarak 200 bin lira aldığı öğrenildi. 

Murat DELİKLİTAŞ (DHA)