Yaşlısına bakan ailelere devlet desteği geliyor

SHÇEK'e bıraktığı ya da bırakmak istediği çocuklarına evde bakanlara maddi destek sağlayan hükümet, şimdi de yaşlısına bakanlara destek sağlamaya hazırlanıyor.

ANKARA - SHÇEK'e bıraktığı ya da bırakmak istediği çocuklarına evde bakanlara maddi destek sağlayan hükümet, şimdi de yaşlısına bakanlara destek sağlamaya hazırlanıyor. Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, engellilerde olduğu gibi yaşlılar için de evde bakım hizmeti modelini geliştirdiklerini, yaşlısına bakanlara maddi destek sağlayacaklarını açıkladı.
Devlet Bakanı Çubukçu, 2007 yılının son 'Aile Danışma Kurulu Toplantısı'nda katıldı. Konuşmasında aile kurumunu güçlendirmek için sosyal politikalar oluşturulması gerektiğini vurgulayan Bakan, yaşlılara yönelik projeyi açıkladı:
"Büyük kentlerde ailelerine bakmakta zorlananlara da yardım yapılması gerekiyor. Önümüzdeki dönemde özürlülere yaptığımız gibi yaşlılara yönelik olarak da evde bakım hizmeti modeli geliştiriyoruz. Yaşlısına bakana bir maddi destek sağlayacağız. Bunun da planladığımız şekilde aileyi merkez alan ve güçlendiren hizmet modelimizde önemli bir yer oluşturmasını ümit ediyoruz."
Aile hükümetin 'acil eylem planı'nda
Çubukçu'nun verdiği bilgiye göre hükümet, 'acil eylem planı'nda bir yenilik yaparak aile statüsünü geliştirme, aile kurumunu güçlendirme ve aile üyelerinin bir bütün olarak yaşam standartlarını yükseltme hedefi koydu. Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalara da değinen Çubukçu, genel müdürlüğün 2006 yılında gerçekleştirdiği Aile Yapısı Araştırması'nın da beş yılda bir tekrarlanması için girişimlerde bulunduklarını açıkladı.