Yassıada süitleri!

Yassıada süitleri!
Yassıada süitleri!

Yassıada, Demokrat Parti üyelerinin yargılandığı mahkemeyle Türkiye tarihine geçti.

Radikal, 'Demokrasi ve Özgürlük Adası' ismiyle imara açılan Yassıada'nın yeni planlarına ulaştı. Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı adanın yüzde 65'i imara açılırken, acı tarihin üzerine otel, süit odalar ve bungalov da kurulacak.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

27 Mayıs darbesinin ardından merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada’nın ‘demokrasi ve özgürlük’ adası olarak yeniden düzenlenmesi için çalışmalar devam ederken Radikal, planların ayrıntılarına ulaştı. Genel vaziyet planına göre adada ‘Demokrasi Feneri’, ‘Özgürlük Platformu’, ‘Demokrasi Şehitleri Anıtı’ ve sergi salonlarının yanı sıra otel ve süit odalar da bulunacak.
3 Nisan’da Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6456 sayılı kanun, Yassıada ve hemen yanındaki Sivriada ile ilgili çok önemli değişiklikleri de beraberinde getirdi. Kanunun 7. maddesine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yassıada ve Sivriada’da da kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına veya üst kuruluşlarına doğrudan sözleşme yapma suretiyle kültürel ve turizm amaçlı yatırım ve hizmetler yaptırabilecek. Yassıada ve Sivriada’da yapılacak olan planlama, imar ve inşaat uygulamaları ile diğer düzenlemeler, 3621 sayılı Kıyı Kanunu hükümlerine ve diğer mevzuatta yer alan kısıtlama ve prosedürlere tabi olmayacak. 

Kafe, restoran, helikopter pisti...

Radikal’in ulaştığı plana göre Yassıada’da Demokrasi Feneri, Sonsuzluk İskelesi, konaklama için otel ve süit odalar, helikopter pisti, Özgürlük Platformu, dört ayrı kafe ve restoran, park, Demokrasi Şehitleri Anıtı, kütüphane, müze ve konferans salonu, tekne yanaşma yeri, 27 Mayıs’ı canlandırma yeri, teraslar, sergi salonları yapılacak.


DP’liler tepkili

Yassıada’nın imara açılmasına Demokrat Parti (DP) kökenli siyasetçilerden de tepkiler geldi. Aktif siyasete DP’den giren eski bakan ve Meclis başkanlarından İsmet Sezgin, Radikal’e şöyle konuştu:
“Aradan 50 yıl geçmiş olmasına rağmen Yassıada zulmü gözlerimizin önünden, vicdanlarımızdan, belleğimizden silinmiyor. Oraya gelenler de herhalde milli iradenin temsilcilerinin zulüm gördüğü, işkence gördüğü bir ortamı turizm adası olarak görmek istemeyeceklerdir. Sayın Başbakan, ‘demokrasi müzesi’ diyerek iyi düşünmüşler. İlk düşüncesinde kalabilseydi ve orayı gerçekten ibret alınacak bir alan haline getirseydi çok daha yerinde olurdu. Maalesef iktidarın rant ekonomisine dayanan bir mantıkla böyle bir şey yaptığı görülüyor. İstanbul ’da başka yer kalmadı mı?” 

Menteşe: Facia yaşandı

Aktif siyasete, 27 Mayıs darbesinin kapattığı DP’nin devamı AP’de atılan, eski bakanlardan Nahit Menteşe ise “Yassıada’da büyük bir facia yaşandı. Adalet orada büyük yara aldı. O günleri hatırlayınca çok çok üzülüyorum. Yassıada’nın bu geçmişi ile anılmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak bu amaca hizmet edecek bir düzenleme Türk demokrasisine katkı sağlar” dedi.

 


Büyük halini görmek için üzerine tıklayın
HABER ANALİZ/ÖMER ERBİL

HARİTANIN YEŞİLİNE KANMAYIN

Yürürlükteki 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Mart 2011’de onaylandı. Ancak sadece 1.5 yıl sonra planda değişime gidilerek hem 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Revizyonu hem de buna dayalı 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı askıya çıkarıldı. Bu planlarla askeri yasak bölge olan Yassıada kayalık ve iskele alanı hariç, Turizm + Kültürel Tesis Alanı olarak belirlendi ve bu alanda 0.65 emsal ile otel, bungalov, kafe, restoran, heliport alanı, park, açık hava müzesi, meydan, kütüphane, idari bina, müze, konferans salonu, sergi salonu, seyir terası yapılabilir hale getirilerek yapılaşmaya açıldı. Eni 420 metre, çevre uzunluğu 1762 metre olan Yassıada 10.37 hektar yani yaklaşık 100 bin metrekareden biraz fazla büyüklükte. Uygulama imar planına göre adanın yüzde 65’i imara açıldı. Plana göre yükseklik avan projeye bırakılmış olup, emsal 0.65 olarak belirlendi. En fazla 2 bodrum kat yapılabileceği belirtilerek, bodrum katlar emsale dahil edilmedi.
Yassıada’ya yapılması düşünülen binaların taslak projesine, genel vaziyet planına Tarık Işık ulaştı. Genel vaziyet planı üzerinde yeni yapılacak binalar tek tek işlenmiş. Ancak bu binaların, adanın yüzölçümüne göre bir ölçeklendirmeyle gösterilmediği görülüyor. Vaziyet planına bakıldığında adanın neredeyse yarısı yeşil alan. Oysa 1 / 1000 Ölçekli Uygulama Planı’na göre adanın yüzde 65’i imara açılıyor. Vaziyet planında tarihi şato olarak gösterilen noktanın dört katı büyüklüğünde otel görünüyor. Bungolov olarak gösterilen evlerin de haritadaki büyüklüğü yine bu şato büyüklüğünde. Bu nedenle vaziyet planının ya ölçeklendirmesi sorunlu ya da bilinçli olarak yeşil alan fazla gösterilmiş. Bu plan üzerinde yeni yapılacak binaların metrekare ve yükseklikleri açıklandığında daha sağlıklı bir değerlendirme mümkün olur.

 

 

 

 


  http://www.radikal.com.tr/114193411419347

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Isletmeci mantigiyla karisik intikam adasi plani. - kujo84

  Daha madimaki utanc muzesi olarak tanimayan,protesto hakkina saygisi olmayan,silivridekilere adil bir yargilama yapamayan,gezi olaylarina katilanlari teror orgutu uyeliginden iceri atan adalet sistemini destekleyen,yassi adaya utanc muzesine cevirmek yerine tatil koyune benzer bir plan yapan bide utanmadan oraya ozgurluk platformu yaptik yetmezmi diyenlere daha ne diyelim ki.her kesime ve her aciya ayni mantikla yaklasmadiginiz surece kimse sizin ne adaletinize nede demokrasinize inanir.ayni tas ayni hamamsiniz.

  Aşırı Duygusallık. - Clear

  Her şeyin aşırısı gibi duygusallığın da aşırısı yersiz ve fazladır.Eğer acılı olayların kalıntıları muhafaza edilmeye kalkılırsa -ki insanlık tarihi acılarla doludur- yer yüzü kalıntı ve anıtlardan geçilmez olurdu.Elbette tesisler yapılmalıdır ve acılar anılarda ve de tarihin yaprakları arasında kalmalıdır.Yeni nesillerin hiçbir günahı yoktur.Onların yaşam alanları daraltılmamalıdır.Acılar anma törenleri ve meraklıların tarihteki sayfaları okuması ile anılabilir.Daha ötesi kin dürtüsünü gelecek nesillere taşımayı amaçlamaktan başka işe yaramaz.Ya da tazminat v.s. gibi başka ard niyetlere hizmet eder ki hiç de hoş değildir(tıpkı 1915 olaylarının şimdiki torunlarca ve onlardan çıkar sağlayanlarca istismar edilişi gibi).Nasıl düşünceler,uygulayanlardan sorumlu değilse,torunlar da atalarından sorumlu değildir.Eğer olsaydı,katil bir babanın, oğlundan torunlarına kadar tüm ileriki nesillerinin,müebbet hapis yemesi gerekirdi.Böyle durumlarda,haksızlığa uğramış kişiler için iade-i itibar sağlayıp özür dilenmesi yeterlidir.Zaten Yasıada'dakilerle ilgili bu iki şık da yerine getirilmiştir.Arabın yalellisi gibi uzatıp durmanın gerçekçi bir manası yoktur.

  Bir öneri - chapulcuforever

  Tarihte o kadar çok acılar çektiki bu topraklar. Bence şu düşünce bu düşünce ayrımı gözetmeleyim. Yassıada, Madımak, Diyarbakır cezaevi vb. acıların yaşandığı tüm bu yerler müze olsun. Oradaki acıları hatırlamak ve acıların siyaset üstü bir şey olduğunu göstermek için. Böylece kimse senin acın , benim acım şeklinde bir ayrıma da gitmez ve geçmişimiz de yaşanan bu acı olaylardan ders almak için de iyi bir fırsat olacağını düşünüyorum.

  Yağsız Hoşaf İstemezük - Sedative

  Sakın! Otel mi? O da ne? Yassıada görülecekse, konferans salonunda çalıştayında görüşmeler yapılacaksa da günübirlik yapılsın. Yeşiline de kanmayın, belediye oraya beton döküp yeşile boyayacak. O yüzden yeşil. Kıps.

  Demokrasi bizim neyimize! - mertcan7406

  Demokrasi karlı bir yatırım aracı değil. Adayı ranta açıp, suit odalı oteller, kafeler ve bilimum eğlence mekanlarını adaya inşa etmek daha karlı zira.

  Demek ki... - citizen

  Demek ki Auschwitz-Birkenau gibi soykırım kampları bugün bizim topraklarımızda olsaydı.., bu zihniyetimizle üstüne soykırımı lanetleyen rezidans, AVM yapacaktık...Tabi oranın demokrasi müzesi olması kimseye, özellikle yandaşlara rant sağlamaz ki...

  Şaşırdık mı? - brandywine06

  Ben şaşırmadım. AKP'ye rant olsun da ne olursa olsun! Bugüne kadar Menderes'in siyasi rantını yediler. Kendilerini onun devamı olarak tanımlayıp demokrasi havariliği yaptılar. Şimdi de sıra ekonomik rantını yemeye gelmiş. Gerçekten aldırıyor olsalar, Menderes, Zorlu ve Polatkan'ın ailelerinden alınacak ve devletin elindeki eşya ve belgelerle orayı müze haline getirip o dönemi anlatacak bir eser çıkarırlar. Bir de park ve rekreasyon alanı ile tamamlanır. Ama yok öyle birşey tabii ki. Otel ve rezidans yapılabilecek herhangi bir yere başka bir şey yapmayı düşünmeleri imkansız! Yedikleri bu kadar imar ve inşaat rantı, bunun için duydukları bu tükenmez iştah artık mide bulandırıyor. Bu tür işleri yapanların, izin verenlerin, oralarda daire vs. alanların teşhir edilip bunların hiçbir faaliyetinden yararlanmamak gerekiyor. Yaptıkları bu talanın bir sonucu olmalı.