Yassıada'nın adı Demokrasi ve Özgürlük Adası olarak değiştirildi

Yassıada'nın adı Demokrasi ve Özgürlük Adası olarak değiştirildi
Yassıada'nın adı Demokrasi ve Özgürlük Adası olarak değiştirildi
Yassıada'nın ismi, İstanbul İl Genel Meclisi kararıyla "Demokrasi ve Özgürlük Adası" olarak değiştirildi

İSTANBUL - Yassıada'nın ismi, İstanbul İl Genel Meclisi kararıyla "Demokrasi ve Özgürlük Adası" olarak değiştirildi. 

İl Genel Meclisi'nden yapılan yazılı açıklamada; Adalar İlçesi'ne bağlı olan ve darbeyle anılan Yassıada'nın isminin "Demokrasi ve Özgürlük Adası" olarak değiştirilmesi yönündeki teklifin oy birliğiyle kabul edildiği, böylece Türkiye 'de darbe izlerinden birinin daha silindiği bildirildi. 

Açıklamada, teklifin Meclis'te görüşülmesi sırasında söz alan İl Genel Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Remzi Aydın'ın, Yassıada'nın, 1960 darbesinden sonra demokrasi şehitlerinin yargılandığı bir ada olarak ülke tarihine geçtiğini belirterek, "İktidarı ve muhalefetiyle, demokrasi tarihimizde kara bir süreci teşkil eden adadaki yargılamalar ve akabindeki idamlar, milletin hafızasında daha olumlu noktaya çekilmesi için, İl İdare Kurulunun kararı bizce uygundur. Yerinde bir karardır. Biz uygun görüş veriyoruz" ifadelerini kullandığı belirtildi.
Oylamaya muhalefet sözcülerinin de uygun görüş verdiği belirtilen açıklamada, alınan kararla, adada demokrasi müzesi yapılması konusundaki Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çalışmalarının taçlandırılmış olduğu belirtildi. 

Açıklamada, İstanbul Valiliği İl İdare Kurulunun 2 Ekim'de aldığı Yassıada'nın isminin değiştirilmesi ile ilgili kararın İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından 5 Kasım'da İl Genel Meclisi'ne, idari teklif olarak gönderildiği, teklifin bugünkü oturumda gündem dışı olarak Meclis'e sunulduğu ve oy birliğiyle kabul edildiği bildirildi.


  http://www.radikal.com.tr/115962811596282

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne bicim isim - feritq

  demokrasi ve ozgurluk adasina gidiyoruz mu diyecegiz DO adasina mi ne? boyle cumle gibi isim mi olur.

  Aman ne güzel olmuş...:-)) - citizen

  Tamam işte .., özgürlük ve demokrasi isteyenler bu adaya gitsin, orada yaşasın biraz da zorunlu olarak. Çünkü başka yerde ne özgürlüğün ne de demokrasinin izine rastlamak pek mümkün olmayacak bu gidişle...Bu adada hiç olmazsa tabelada görürler özgürlük ve demokrasiyi...Tabi bu arada isim değiştirmekle pek bir şey değişmediğini de unutmamak gerek...