@omererbil

Yassıada'nın 'idam fermanı' yazıldı

Yassıada'nın 'idam fermanı' yazıldı
Yassıada'nın 'idam fermanı' yazıldı
Dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve arkadaşlarının 1960 askeri darbesi sonrası hapis yattığı Yassıada, müze olmayı beklerken imara açıldı. Yüzde 5 olan inşaat izni yeni plan ile yüzde 65'e çıkarıldı.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Demokrasi müzesi yapılması planlanan Yassıada 2 yılda aşama aşama inşaata açıldı. Marmara Denizi’ndeki tüm adalarla birlikte 1976 yılında korunması gerekli doğal ve tarihi sit ilan edilen edilen Yassıada, 2011 yılında da 3. derece arkeolojik sit olarak tescillendi. 27 Nisan 2011’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen ada, Kasım 2012’de sitten çıkarıldı. Nisan 2013’te torba yasa ile kültür ve turizm tesisinin önü açıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı 1/ 5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları ile adaya otel, restoran, konferans ve kongre merkezleri, konaklama tesisleri yapılmasının startı verildi. Yassıada ile birlikte Sivriadada yapılaşmaya açıldı.
Tarihe acı hatıralarla geçen Yassıada 1960 ihtilali sonrası yargılamaların yapıldığı ve aynı zamanda Başbakan Menderes ve arkadaşlarının hapis yattığı yer olarak hafızalarımıza kazındı. 2011 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Yassıada’yı demokrasi müzesi yapmak istediklerini açıklamıştı. 

Hani müze olacaktı
Bakan Günay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile birlikte bir grup gazeteciyi adaya götürdü. Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı spor salonu, tutuklu kaldıkları odalar gezildi. Yapılacak müzenin ayrıntıları anlatıldı. Tescilsiz binaların kaldırılacağı, tescilli tarihi binaların restore edileceği, harabe görünümdeki ihtilal izlerinin bulunduğu askeri binaların onarılacağı söylendi. Ancak hiç yeni yapılaşmalardan, otel, restoran, kongre ve konferans salonlarından söz edilmedi.
Koruma kurulu 1976 yılında tüm adaların korunması gerekli doğal ve tarihi alan ilan etmişti.Kurul daha sonra farklı dönemlerde aldığı kararlar ile Osmanlı dönemine ait kıyıdaki ve tepedeki şato kalıntıları, Bizans dönemine ait sarnıç, hücre yapılarının korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil etmiş, yargılamanın yapıldığı spor salonunu ise döneminin tarihi olaylarına sahne olduğu için tescillenmişti. Ayrıca kurul Yassıada’yı 3. derece arkeolojik sit ilan etti. Adalar İlçesi 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile tüm bu kararlar plana işlendi. Hazine mülkiyetinde olan ve askeri alan olarak belirlenen Yassıada, Milli Emlak Müdürlüğü’nün 27.04.2011 tarih ve 13071 sayılı yazısı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne ‘müze olarak kullanılmak üzere’ tahsisi yapıldı. İşte bu tahsisten sonra işler tersine dönmeye başladı. Önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olan, İstanbul I Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu 10.10.2012 tarihli kararı ile Yassıada’nın ‘Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı’ olarak belirlenmesinin uygun olduğuna karar verildi. Bu yapılaşmaya açılacağının ilk sinyalleriydi.

Binlerce metrekare inşaat yapılacak

İstanbul 5 Numaralı Koruma Kurulu 16 Kasım 2012’de yaptığı toplantıda ilginç bir karara imza attı. Kurul kararında; ‘‘Kurulumuz üyelerince yerinde Yassıada’nın tamamının incelenmesi sonucunda, adanın bütünü düşünüldüğünde ilke kararında belirtilen tanımla örtüşmemesi, Yassıada’nın tamamının tek parsel olması, parselde tescilli yapılar bulunduğundan parselin zaten tescilli parsel statüsünde olması sebepleriyle kamu yararı da dikkate alınarak tarihi sit kaldırılsın” denildi. Daha sonra 18 Nisan 2013’te 28622 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Torba Yasa’nın 26. ve 27. maddesi ile “Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yap-işlet-devret modeli ile Yassıada ve Sivriada’da kültürel ve turizm amaçlı yatırım ve hizmetler, 3621 sayılı Kıyı Kanunu hükümlerine ve diğer mevzuatta yer alan kısıtlama ve prosedürlere tabi olmaksızın planlama, imar ve inşaat uygulamaları bu kanun kapsamında yaptırılabilir’’ hükmü getirildi. Ardından 30 Mayıs 2013’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 10 hektarlık Yassıada’ya ilişkin 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı yapıldı. 12 Haziran 2013 tarihinde askıya çıkarılan revize 1/5000 Planda ‘Askeri Yasak Bölge’ lejandı ‘Turizm ve Kültürel Tesis Alanı’ olarak değiştirildi. 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Plan Notlarında ise Turizm ve Kültürel Tesis Alanı’nda; otel, bungalov, kafe, restoran, heliport alanı, park, açık hava müzesi, meydan, kütüphane, idari bina, müze, konferans salonu, sergi salonu, seyir terası yapılabilir denmekte ve 0,65 emsal değeri verilerek yapılaşmaya açıldı.

Sivriada da inşaata açıldı


Yassıadı ile birlikte 1978 yılında koruma kurulu kararı ile doğal sit alanı ilan edilen Sivriada da imara açıldı. Ada kurul tarafından 2009 yılında II. derece doğal ve III. derece arkeolojik sit olarak belirlendi. Adalar 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nda Sivriada II. Derece Doğal Sit ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak ve aynı zamanda bütünüyle ‘Askeri Alan’ lejandında gösterildi. Kurum görüşleri alınarak sismik araştırma amaçlı yapılar dışında yapılaşmaya tamamen kapatıldı. Hazine mülkiyetinde olan Sivriada, 3 Ekim 2012 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edildi. İstanbul 5 No’lu Koruma Kurulu 8 Mart 2013’te Sivriada’yı tarihi sitten çıkardı. 28 Haziran 2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan revize 1/5000 ölçekli planda ‘Askeri Yasak Bölge’ lejan‘Turizm ve Kültürel Tesis Alanı’ olarak değiştirildi. Uygulama imar planında ise adada “Fuar, kongre merkezi, konferans salonu, kültürel tesis, dini tesis, açık hava müzesi, amfi tiyatro, sergi salonu, karşılama yapıları, spor salonu, seyir terası, parklar, marina, kafe ve restoran yapılabilir” denildi.


  http://www.radikal.com.tr/114170011417006

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gözü dönmüşler. - gokhangokhan

  Maltepe sahiline yaptığınız korkunç dolgu çalışmasını adalara kadar devam ettirmek mi niyetiniz? duble yol mu yapacaksınız adalar arasında?

  Bu ne iştah beyler - Kaanuni

  Son zamanlarda talanı hızlandırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Herhalde belediye seçimlerinde kaybedeceklerini düşündükleri için şimdi ne koparırsak kardır diye düşünüyorlar.

  YİNE KİME PEŞKEŞTİR - pispor

  ya arkadaş demokrasi yok olsa bile sen niye bu demokrasi müzesini getirip adaya yapıyorsun nasıl gidip ziyaret edecem sen başka işlerin peşindesin ama yakında kokusu çıkar satmadığın bir ıssız ada kalmıştı

  Züğürt Ağa - mertcan7406

  İnsaf ya hu. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Adanın alanı ne kadar ki otel, kafe, restoran yapacaksınız. Şener Şen'in Züğürt Ağa'da Haraptar Köyü'nü satması aklıma geldi. Korkum o ki, o filmdeki gibi bizi de yakında satacaklar.

  hapis günleri - yorumlama

  şimdiye kadar bir işe yaramamış,belki bundan sonra ekonomiye bir şey kazandırır.chp liler de bir ayıbın ezikliğinden kurtulurlar,belki...

  Güvenilmez bir iktidar - ilbeg

  AKP Hükümeti işte tüm bu yaptıklarından dolayı güvenilmez bir iktidardır. Menderesin hatırası üzerinden bile rant güden bir iktidara kim, neden ve nasıl güvenebilir ki ! Müze olacak dediler, ranta geldiler. Şüphesiz hala Müze de olacaktır içinde ama o müze tüm bu yağmanın perde örtüsü olarak kullanıldı. Eski DP'liler, Adelet Partililer ve Dogru Yolcuların çoğu şimdi Erdoğan'nın eteklerini öpmekle ve bu haramdan pay kapmaya çalışıyorlar. makul Merkez Sağ, Mezhebcilik yapan zalim bir iktidara teslim olmuş, arkasına takılmış gidiyor. Sadec bu proje değil, diğer tüm projeler de aynı şekilde, amaçladıkları ile söyledikleri ve millete gösterdikleri asla bir olmadı. Talan etmedikleri ne kadar yer kaldı bilemiyorum, ama onları da hızla talan ediyorlardır. Bilmediğimiz, görmediğimiz binlerce yerde oluyordur bu gelişmeler. Allahtan korkun, yazıktı günahtır kıymayın dopaya bu kadar diyeceğim ama, bunun hiç bir yararı olmayacağı muhakkak. Hukuktan korkun diyeceğim ama onu da ilaç yapıp içirdiler. Savcılar vardır vs diyeceğim ama onların çoğunu da korkutarak sindirdiler. Sinmeyenler ise şimdilik Gezi'yi kurtardılar. Onlar da çok büyük bir zulüme, baskıya direnerek bunu başarabildirler. 8000 küsür yaralı, 12 sakat, 5 ölü, komada onlarca insan, 1 kayıp, 1000'den fazla gözaltı ile hala devam eden vahşete direnmeye çalışarak bunu yapmaya çalışıyorlar. Allah yar ve yardımcıları olsun ! Bu zulüm elbet bitecek ve iktidar bir gün gidecektir gitmesine de yaptıkları tahribatlar nasıl ve ne zamana kadar gideriler işte o belli değil.