YAŞ'ta 30'dan fazla askerin TSK'yla ilişiği kesildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önümüzdeki yıllardaki komuta kademesinin şekilleneceği Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) ağustos ayı olağan toplantısı, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün verdiği öğlen yemeğinin ardından sona erdi.

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önümüzdeki yıllardaki komuta kademesinin şekilleneceği Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) ağustos ayı olağan toplantısı, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün verdiği öğlen yemeğinin ardından sona erdi. Bir bölümü irticai faaliyetlerden olmak üzere 30'u aşkın personelin TSK ile ilişiğinin kesildiği ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile Bakan Gönül'ün kararlara şerh koyduğu belirtiliyor. Girdap operasyonunda adı geçen Korgeneral Selahattin Uğurlu'nun durumu ise merak konusu.
Sezer'den eşli yemek
YAŞ, 1 Ağustos Çarşamba günü başlayan çalışmalarını dün öğlen itibariyle tamamladı. Şûra kararları bugün açıklanıyor. Şûra üyeleri çalışmalarını dün öğle saatlerinde bitirdi. Başbakan Erdoğan, 11.00'e kadar toplantılara katıldı. Şûra üyeleri üç saatlik toplantının ardından, Gönül'ün onurlarına verdiği öğlen yemeği için Milli Savunma Bakanlığı'na geçti. Yemeğin ardından toplantının sona erdiği, öğleden sonra sadece yapılacak yeni atamalara ilişkin kararname hazırlıklarının sürdüğü öğrenildi.
Şûra üyeleri akşam yemeğinde ise Çankaya Köşkü'nün misafiri oldu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer, şûra üyeleri ve eşleri onuruna Çankaya Köşkü'nde yemek verdi. Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan türbanlı olduğu için yine yalnız katıldı.
Terfi sırasında bulunan albay, general ve amirallerin bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemlerinin ele alındığı şûrada ayrıca disiplinsizlik, ahlaki durumlarındaki bozukluk, irticai faaliyetleri ve çete bağlantıları belirlenen personelin durumları da değerlendirilerek karara bağlandı.
Erdoğan ve Gönül'den şerh
Edinilen bilgiye göre 30'un üzerinde personel çeşitli nedenlerle TSK'dan çıkarıldı. Erdoğan ve Gönül, her zaman olduğu gibi yine muhalefet şerhi koyarak kararları imzaladı.
YAŞ ile birlikte görev sürelerini dolduran Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Karahanoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert de 30 Ağustos itibarıyla emekliye ayrılacak. Oramiral Karahanoğlu'nun yerine Donanma Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç, Orgeneral Cömert'in yerine ise Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu getirilecek.
Uğurlu merak konusu
Başkent polisinin 'Vatanseverler' grubuna yönelik gerçekleştirdiği Girdap operasyonu kapsamında tutuklanan ve evinde el bombası bulunan Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Cinali'nin telefon kayıtlarında Korgeneral Uğurlu'dan bahsedildiği basına yansımıştı. Cinali'nin, Şemdinli olayları sırasında Van Asayiş Kolordu Komutanı olan ve halen Harp Akademileri Komutan Yardımcısı olarak görev yapan Korgeneral Selahattin Uğurlu ile yakın dost olduğu öne sürülmüştü.