YAŞ'ta revizyon!

Yüksek Askeri Şûra, iki teamüle son verdi. MGK Genel Sekreterliği altı yıl sonra karacılarda. 1. Ordu'ya üçüncü yerine yedinci sıradaki komutan atandı.
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi

ANKARA - Yüksek Askeri Şûra (YAŞ)kararlarının
açıklanmasıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yeni komuta kademesi belli oldu. MGK Genel Sekreterliği altı yıl aradan sonra havacılardan karacılara geçerken, 1. Ordu Komutan-lığı'na kıdemde üçüncü sırada yer alan orgeneralin atanması teamülü de bu yıl değişti. Ordudan 15 subay ve astsubay ihraç edildi.
Öğle açıklandı
Çarşamba günü başlayan şûrada alınan kararlar dün açıklandı. Başbakan Bülent Ecevit'in sabah erken saatlerde Genelkurmay karargâhına giderek imzaladığı kararlar, daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu tarafından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayına sunuldu.
Şûra kararları öğle saatlerinde açıklandı. Görev süreleri dolan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin emekliye ayrıldı. Oramiral Erdil'in yerine Donanma Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya, Orgeneral Celasin'in yerine ise Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Cumhur Asparuk atandı.
Şûrada son yıllarda teamül haline gelen bazı uygulamalardan vazgeçildiği gözlendi. 1995 yılından bu yana havacı orgenerallerin başında bulunduğu MGK Genel Sekreterliği'ne bu kez 3. Ordu Komutanı Orgeneral Tuncer Kılınç getirildi. Bir diğer teamül olan 1. Ordu Komutanlığı'na Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı'ndan sonra üçüncü sıradaki orgeneralin atanması geleneği de bu yıl uygulanmadı.
1. Ordu Komutanlığı'na kıdem sıralamasında yedinci sırada bulunan Ege Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan getirildi.
Özellikle Refahyol hükümetiyle birlikte yüksek rakamlara ulaşan disiplinsizlik nedeniyle ordudan ihraç edilenlerin sayısı beş yıl aradan sonra 15'e düştü. 1997 ve 1998 yıllarında olağanüstü şûra toplantıları yapılırken, büyük bölümü irticai faaliyetlere katılanlar olmak üzere ordudan atılanın sayısı 1996'da toplanan iki şûrada 98, 1997 yılındaki üç şûrada 307, 1998 yılındaki üç şûrada 272, 1999 yılındaki iki şûrada 81 ve 2000'deki iki şûrada 62 oldu. Bu şûradan önceki en düşük rakam 18 ihraç ile Aralık 2000'de kararlaştırılmıştı.
Yolu açılanlar
Deniz Kuvvetleri'nde oramiralliğe terfi eden ve Donanma Komutanlığı görevine getirilen Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Özden Örnek ile Hava Kuvvetleri'nde orgeneralliğe terfi ederek Harp Akademileri Komutanlığı'na atanan 1. Taktik Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral İbrahim Fırtına'ya 2003'te kuvvet komutanı olma yolu açıldı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök gelecek yıl Genelkurmay Başkanı olacak. Özkök' ün ardından bu göreve kimin atanacağı Ağustos 2002 yılında belli olacak. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman'ın görev süresi de önümüzdeki yıl doluyor.