YAŞ'ta terfi ve ihraçlar görüşülecek

Yüksek Askeri Şûra (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bugün toplanacak. Dört günlük YAŞ toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin terfi ve emeklilik dosyaları karara bağlanacak.

ANKARA - Yüksek Askeri Şûra (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bugün toplanacak. Dört günlük YAŞ toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin terfi ve emeklilik dosyaları karara bağlanacak.
Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'nda saat 09.55'te başlayacak YAŞ'a, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Oktar Ataman, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral
İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Fethi Remzi Tuncel, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanı Orgeneral Orhan Yöney, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Şükrü Sarıışık ve Donanma Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu katılacak. Şûra üyeleri, sabahki oturumun ardından Erdoğan'ın başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret edecek.YAŞ'ta bir üst rütbeye yükselecek general ve amiraller ile general ve amiralliğe yükselecek albayların durumu görüşülecek. Rütbelerinde bekleme süreleri bir yıl uzatılacaklar ve uzatılanlar ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılacakların durumu da ele alınacak. Şûrada, çeşitli nedenlerle TSK ile ilişikleri kesilecek personelin dosyaları da karara bağlanacak.
Çankaya'da da yemek var
Şûra kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yalman bugün, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eruygur yarın, Milli Savunma Bakanı Gönül ise çarşamba günü üyelere öğle yemeği verecek. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de şûra üyelerini çarşamba akşamı Çankaya Köşkü'nde vereceği yemekte ağırlayacak. YAŞ olağan toplantısı, 5 Ağustos'ta sona erecek. Yüksek Askeri Şûra da alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Sezer'in onayına sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak.