Yatağan sağlık istiyor

Yatağan Termik Santralı'nın yarattığı kirlilikle yaşamak zorunda kalan Yatağan sakinleri...
Haber: AHMET BAYRAK / Arşivi

MUĞLA - Yatağan Termik Santralı'nın yarattığı kirlilikle yaşamak zorunda kalan Yatağan sakinleri, eski Vali Lütfi Yiğenoğlu'nun 'genel sağlık ve bitki taraması yapılacağı' yönündeki vaadinin yerine getirilmemesinden şikâyetçi.
Geçen yıl Yatağanlıların kirlilik yüzünden eve hapsolduğu günlerde, ilçede inceleme yapan dönemin Muğla Valisi Yiğenoğlu'nun girişimiyle Yatağan, 'özel koruma bölgesi' ilan edilmişti. Yiğenoğlu, Sağlık Müdürü Şaban Nazlı ve Tarım Müdürü Ömer Bülent Arslan'a halkın önünde "7'den 70'e herkes sağlık taramasından geçirilsin" emri vermiş, tarım ürünlerinin incelenmesini istemişti.
İl Sağlık Müdürü Nazlı, Yatağan'da bugüne kadar genel sağlık taraması yapamadıklarını belirterek, "Hazırlığımız sürüyor" dedi. Tarım Müdürü Ömer Bülent Arslan da genel bitki kontrolünün yüksek maliyeti olduğunu belirterek, "Santralın bitkiye, yeraltı sularına etkisini araştıramadık ama proje aşamasındayız" demekle yetindi.
Valilikten ses yok
Belediye Başkanı Işık ise tarama sözünü hatırlatarak şunları söyledi: "Şimdiye
kadar adım atılmadı. Kandırıldık. Sağlığımızla oynuyorlar. Valilikten ses çıkmayınca, biz de kendi imkânlarımızla girişimlere başladık. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden dört kişilik doktor ekibi geldi. Şimdilik merkezde 2 bin kişiyi kontrolden geçirdik. Sonuçlar elimize 10 gün sonra ulaşacak, santralın yarattığı tahribat ortaya çıkacak. Ama 70 bin kişiyi kontrol edemeyiz. Valiliğin sözünü tutmasını bekliyoruz."