'Yatağan Santralı'nın ömrü doldu'

Son dönemde sık sık arızalarla da gündeme gelen 25 yıllık Yatağan Termik Santralı'nın ekonomik ömrünü doldurduğu ileri sürüldü. Muğla Belediyesi Başkan Yardımcısı ve...

MUĞLA - Son dönemde sık sık arızalarla da gündeme gelen 25 yıllık Yatağan Termik Santralı'nın ekonomik ömrünü doldurduğu ileri sürüldü. Muğla Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Makine Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilcisi Selahattin Sapmaz, "Santral çok yoruldu ve çok aşındı. Zamanında bakım yapılmadığı için ekonomik ömrü doldu" dedi.
Muğla'nın Yatağan ilçesindeki zengin kömür rezervlerinin değerlendirilmesi amacıyla 1980'de kurulmasına karar verilen santral, 400 milyon dolarlık ihaleyi kazanan Polonya firmasınca inşa edilmişti. Her biri saatte 210 megavat gücünde elektrik üreten üç üniteli santral, 1982 yılında dönemin Başbakanı Bülent Ulusu tarafından açılmıştı.
25 yıldır kesintisiz çalışan santral, neden olduğu çevre kirliliği kadar arızalarıyla da sık sık gündeme gelmeye başladı. 2002'de 3 numaralı trafo patladı, soğutma kazanındaki 64 ton yağ alev aldı, 3.5 milyon YTL'lik maddi zarar meydana geldi. Geçen kasım ve aralık aylarında kazan dairesinde ve buhar taşıyan borularda art arda arızalar meydana geldi.
Santralda 1984-1988 yılları arasında kontrol mühendisi olarak görev yapan Sapmaz'a göre santral artık 'iflas etti': "Polonyalılarla anlaşma yapılmıştı. Onlar yedek parça verecek, biz de hububat gönderecektik. Polonya'nın hububat ihtiyacı kalmayınca 1988'de anlaşma bitti. İç piyasadan temin edilen parçalar tam uyum sağlamadığı için santralın verimi düştü. Revizyon da santral kurmak kadar maliyetli. Artık harcı borcunu ödemez. Santralın ekonomik ömrü doldu."