Yatağan ve Bergama'da tarlaları fareler bastı

Yatağan ilçesinde tarlaları fare bastı. Üreticiler 14 bin dönüm araziyi talan eden farelere karşı nöbet tutmaya başlarken, Pınarbaşı Köyü Muhtarı Ali Hanay, "On binlercesi tarlalarda cirit atıyor.

MUĞLA - Yatağan ilçesinde tarlaları fare bastı. Üreticiler 14 bin dönüm araziyi talan eden farelere karşı nöbet tutmaya başlarken, Pınarbaşı Köyü Muhtarı Ali Hanay, "On binlercesi tarlalarda cirit atıyor. Topraktan fare fışkırıyor. 30 yıldır çiftçilik yapıyorum. Böylesini görmedim. Toprakta 50 santimetre arayla bir yuva var" dedi. Depolardaki ürünlere de dadanan farelere karşı ilaçlı mücadele başlatıldı.
Fare istilasının son üç yılda yavaş yavaş büyüdüğünü ve köylülerin şikâyetlerinin sürekli arttığını belirten Yatağan Tarım Müdürü Veli Kamburoğlu'na göre sorumlu küresel ısınma: "Köylüye ilaçlı buğday dağıtarak fare yuvalarına koymalarını ve tarla komşusu olanların birlikte mücadele etmelerini önerdik. Doğal dengenin bozulması ve küresel ısınmanın artması sonucu bölgede son yıllarda yırtıcı kuş türleri ve yılanlarda büyük azalma olunca farelerin üremesi arttı."
Ürünün yarısı gitti
Fare istilası Bergama'yı da etkiledi. Farelerin ürünün yüzde 50'sini götürdüğünü anlatan Bergama Tarım Müdürü Adem Aklar, "Soğuk havada ve yağmurda fareler ölür. Ama Bakırçay Ovası'nın bu yıl yeterince yağış almaması nedeniyle fareler hızla çoğaldı. Hasat zamanı olduğu için mücadelede de geç kalındı. Çiftçimizin şu an elinden gelen bir şey yok" dedi.