Yatağan'a AİHM faturası

AİHM, 10 avukatın açtığı davada Türkiye'yi 'Yatağan Termik Santralı'yla ilgili yargı kararlarına uymadığı' için 10 bin avro tazminata mahkûm etti.

İZMİR - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye'ye, Yatağan Termik Santralı davasında yargı kararlarına uymadığı gerekçesiyle 10 bin avro tazminat cezası verdi.
AİHM, İzmir Çevre Hareketi Avukatları'nın, santralın faaliyetinin durdurulmasına ilişkin yargı kararının uygulanmaması üzerine 9 Ekim 1996'da yaptığı başvuruyu dün karara bağladı. Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesinde yer alan adil yargılama ilkesini ihlal ettiği kanaatine varan mahkeme heyeti, davacı 10 avukata 1000'er avro tazminat ödenmesine hükmetti.
Davacı avukatlardan Senih Özay, AİHM'nin verdiği tazminat kararının yargı kararlarının uygulanmamasıyla ilgili emsal teşkil edeceğini savunarak şöyle konuştu: "Termik santralın çevre sorunları yaratmaya başlaması
üzerine 1993'te Aydın İdare Mahkemesi'ne santralın faaliyetinin durdurulması için dava açmış ve kazanmıştık. Ancak idare karara uymadığı gibi, Bakanlar Kurulu'ndan bir gizli kararname çıkararak santralın çalışmasını sağlamıştı. AİHM, Bergama'daki siyanürlü altın davasında da buna çok yakın bir karar vermişti. Bu kararla birlikte, Türkiye'de yargı kararlarını uygulatamayanlar direkt olarak AİHM'le başvurabilecek. Belki de Yatağan yöresinde bütün zarar gören halk dava açabilecek."
İshalden sonra zehirli hava
Öte yandan şebeke suyuna kanalizasyon karışınca bir haftada 604 kişinin ishalden hastanelik olduğu Yatağan, dün de inversiyon (gazların yeryüzüne çökmesi) sonucu termik santralın zehirli baca gazlarını soludu. Yatağan Termik Santralı'nın iki ünitesinin bacalarından çıkan zehirli gazlar, ilçenin kâbusu oldu. Sıcak ve nem dolayısıyla, dün 11.30 sıralarında santraldan çıkan zehirli gazlar, atmosferin üst tabakalarına çıkmak yerine yeryüzüne çökünce, Yatağan'a kül yağdı. Havadaki kükürtdioksit oranı sınır değerin iki katına çıktı. Santralda bir ünite tamamen devre dışı bırakılırken, kirli hava, saat 14.30'da rüzgârla dağıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7518257518250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.