Yatağan'da 502 kişi hastanelik

Termik santral yüzünden çevre kirliliği yaşayan Yatağan ilçesindeki sağlık taramasında 502 kişinin solunum yolları ve akciğer rahatsızlığı olduğu ortaya çıktı.

MUĞLA - Termik santral yüzünden çevre kirliliği yaşayan Yatağan ilçesindeki sağlık taramasında 502 kişinin solunum yolları ve akciğer rahatsızlığı olduğu ortaya çıktı.
Muğla Valiliği, Yatağan Termik Santralı'nın insan sağlığı üzerindeki etkilerini belirlemek amacıy-la geçen yıl ekim ayında sağlık taraması başlattı. İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 15 uzman hekimin bulunduğu 45 kişilik bir ekip, 24 köyde toplam 5 bin 836 kişiyi kontrolden geçirdi. Filmleri çekilen ve muayeneden geçirilen vatandaşların 990'ında rahatsızlık tespit edildi. Bir üst kurumda muayene olmaları uygun görülen 990 kişiden 502'sinde üst solunum yolları ve akciğer rahatsızlıkları olduğu saptandı.
Vali Hüseyin Aksoy, rahatsızlıkların termik santraldan mı kaynaklandığının hastanelerde yapılan muayenelerden sonra belli olacağını söyledi. Aksoy, "Yatağan ve yöresi kanser ve kanserden kaynaklanan ölümler açısından en düşük ilçelerimizden biri" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7351997351990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.