Yatağan'da alarm

Yatağan ilçesinde, beş gün önce şehir şebeke suyuna lağım karışmasıyla mikrop kapıp hastanelere başvuranların sayısı 540'a çıktı. Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Naki Bulut, "Hepatit-A ve sarılık tehlikesi var" dedi.

MUĞLA - Yatağan ilçesinde, beş gün önce şehir şebeke suyuna lağım karışmasıyla mikrop kapıp hastanelere başvuranların sayısı 540'a çıktı. Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Naki Bulut, "Hepatit-A ve sarılık tehlikesi var" dedi.
Kusma, yüksek ateş ve ishal şikâyetiyle hastanelere başvuranların sayısı dün 540'a ulaştı. İshal nedeniyle yatarak tedavi olan 53 kişiden 30'u taburcu oldu. İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. İsmail Hakkı Timur, kanalizasyonun suya hangi noktalardan karıştığını araştırdıklarını belirterek şu bilgileri verdi:
"İlk gün çocuklar gelirken, şimdi büyüklerde de aynı şikâyetler başladı. Serum ve antibiyotik tedavisi uyguluyoruz. Suda koliform mikrobu olduğunu tahmin ediyoruz. İzmir'den iki doktor ve antiserum getirildi. Mikrobiyologlar mikrobun cinsini araştırıyor. İnsan dışkısından bulaştığı kesinlik kazandı. Tedaviyi bu yönde yapıyoruz. Yatan hastaların bir kısmında dizanteri mikrobuna rastladık ancak ağır durumda hastamız yok."
Muğla Tabib Odası Başkanı Dr. Bulut ise tablodan endişeli:
"Vücuda giren insan dışkısı mikrobu ilk gün ishal, ikinci gün dizanteri, 10'uncu gün hepatit-A ve sarılık yapıyor. Sağlık İl Müdürlüğü'nü uyardık. Halka uyarıcı broşür dağıtılmalı. Sular kaynatılarak içilmeli. Sebze ve meyveler klorlu suda bekletilmeli. Belediye sorumsuzluk örneği gösterdi. 10 gün sonra sarılık ve hepatit hastalığı ortaya çıkabilir. Önlem alınmalı."


    http://www.radikal.com.tr/7515417515410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.