Yatağan'ın arıtması 'hikâye'ymiş!

Yatağan Termik Santralı'nın baca gazı arıtma tesislerinin yetkililerin söylediği gibi günde 24 saat çalışmadığı ortaya çıktı.

İSTANBUL - Yatağan Termik Santralı'nın baca gazı arıtma tesislerinin yetkililerin söylediği gibi günde 24 saat çalışmadığı ortaya çıktı.
Emekli bir öğretmenin Bilgi Edindirme Yasası kapsamında yaptığı başvuruya göre, baca gazı arıtma tesisleri, açıldığı 5 Nisan'dan bu yana günde ortalama 8-10 saat çalıştırılabildi.
Yıllardır hava kirliliği cenderesinde olan Muğla'nın Yatağan ilçesindeki santralın üç ünitesinde de baca gazı arıtma tesislerinin devreye alınmasıyla temiz havaya kavuşulacağı bekleniyordu. Ancak, adını açıklamayan bir emekli öğretmenin Bilgi Edindirme Yasası gereği istediği faaliyet raporları gerçeği de gözler önüne serdi.
Yatağan Termik Santralı (YEAŞ) Başmühendisi Hüseyin Çetin ve Santral Teknik Müdürü Harun Sarı imzalarını taşıyan 18 Nisan 2007 tarih ve 1379 sayılı yazıya ek olarak sunulan ve 1 Nisan-17 Nisan 2007 tarihleri arasını kapsayan 17 faaliyet raporunda, 5 Nisan 2007 tarihinde bakımı yapılarak faaliyete geçen birinci ünitenin ilk gün sekiz saat, 10 Nisan 2007'de üçüncü ünite devreye girene kadar günde 16 saat, daha sonra sekiz ve 16 saat arasında çalıştırıldığı belirtildi. Üçüncü üniteninse devreye girdiği ilk dört gün sekizer saat, diğer zamanlarda 16 saat devreye alındığı ifade edildi.
İkinci ünitenin mayıs ayında faaliyete geçeceği belirtildi. Santralın Baca Gazı Arıtma Tesisleri Sorumlu Müdürü Ali Rıza Köknal'sa, raporu hazırlayan görevlilerin sehven (yanlışlıkla) yanlış bilgi girmiş olabileceklerini söyledi.
Santralın açıldığı günden beri kapatılması için mücadele eden Batı Akdeniz Çevre Platformu Bodrum Sekreteri Nihat Çavdar'sa "Bölgedeki ölçümlere göre hava temiz çıkıyor. Ölçümlerin yapıldığı yerler yanlış, gerçek kirliliğin oluşmadığı yerlerde ölçüm yapılıyor" dedi. (dha, Radikal)