Yatırımcının gözü çöpte

Adana'nın 'kaliteli' çöpü için sekiz ülkeden 150 firma sıraya girdi. Günde 1250 ton çöp dökülen Sofulu'daki çöplüğün kaderi, yedi yıl önce başlatılan araştırmalarla değişti.
Haber: BÜNYAMİN YIL / Arşivi

ADANA - Adana'nın 'kaliteli' çöpü için sekiz ülkeden 150 firma sıraya girdi. Günde 1250 ton çöp dökülen Sofulu'daki çöplüğün kaderi, yedi yıl önce başlatılan araştırmalarla değişti. 184 klasörde 2 bin 400 sayfalık analizlere göre, Sofulu'ya dökülen çöpün yüzde 21'i kâğıt, yüzde 9'u plastik, yüzde 4'ü cam, yüzde 3'ü metal. Bu maddeler ayrıştırıldıktan sonra kalan yüzde 53'lük atıktan çıkan metan gazının 25 bin konuta elektrik sağlayabileceği veya günde 250 ton gübre elde edileceği ortaya çıktı. Çöplükten şu anda geri dönüşümle yılda 3 bin ton kâğıt, 850 ton plastik, 500 ton metal ve 200 ton cam elde ediliyor.
Projeye 2 milyon dolar hibe eden Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı ve Çukurova Üniversitesi'nin hazırladığı 'Katı Atık Yönetim Programı'na göre bölgede bir geri dönüşüm ve elektrik enerjisi tesisi kurulacak. Çöpün üzeri toprakla örtüldü, çıkan metan gazı bacalarla tahliye edilmeye başlandı.
Adana Büyükşehir Belediyesi ise çöplüğün yap-işlet-devret modeliyle işletilmesine karar verdi. Büyükşehir Belediyesi Sofulu Çöplüğü Araştırma Kurulu Koordinatörü Nurettin Çelmeoğlu, Almanya, Finlandiya, İsveç, İngiltere, İtalya, ABD, Avusturya ve Japonya'dan 150 firmanın Adana çöpüne talip olduğunu söyledi.
Çelmeoğlu, "Japon araştırmacıların raporunu inceleyen Avrupalı uzmanlar, Adana'nın çöpünü 'çok kaliteli' buldular. 13 firmanın teklifi kriterlerimize uygun görünüyor. Haziranda uluslararası ihale açmak için hazırlıklar sürüyor. Belediyemizin kasasından para çıkmadan bu çöpü ekonomiye kazandırmayı hedefliyoruz" dedi.
Peki diğer belediyeler?
Ancak Adana'daki çöplük, Türkiye için 'tipik' bir örnek sayılmaz. Türkiye'deki 3 bin 225 belediyenin sadece yüzde 40'ı düzenli bir çöp depolama alanına sahip. Bunların çoğu büyük kentlerde. Belediyelerin yüzde 60'ı ise çöplerini 'vahşi' biçimde depoluyor.


    http://www.radikal.com.tr/7413027413020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.