Yatırımcıyı ürküten hüküm kaldırılıyor

Üretici şirketin tüm toptan elektrik satıcısı ve dağıtıcısı şirketlerle sözleşme yapması koşulu nedeniyle yatırımcıların ilgi göstermediği...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Üretici şirketin tüm toptan elektrik satıcısı ve dağıtıcısı şirketlerle sözleşme yapması koşulu nedeniyle yatırımcıların ilgi göstermediği Afşin Elbistan termik santralı ihalesi, aynı düzenlemeye tabi tutulacak nükleer santral ihalesi için de ders oldu.
TBMM Enerji Komisyonu'nda yarın görüşülecek Nükleer Enerji Yasası'nda birtakım değişiklikler yapılacak. Bu değişikliklerin başında ise Afşin-Elbistan ihalesinde yatırımcıları caydıran hükmün aynısının yer aldığı düzenleme geliyor. Yatırımcıları, muhatap olmaları gereken 40 civarındaki şirket sayısının, ileride daha da artacak olması ve bunların
sözleşme imzalamaya yanaşmaması durumunda ortaya çıkacak adaletsizliğin nasıl giderileceğine ilişkin belirsizlik kaygılandırıyor. Yasanın yarın komisyonda yapılacak görüşmelerinde, Afşin Elbistan'daki benzer durumun nükleer santral ihalesinde de yaşanmaması için önlem alınacak. Yapılacak değişiklikle, nükleer santralı kuracak şirket 40 dolayındaki elektrik dağıtım şirketi ve toptan satış şirketi yerine sadece Türkiye Elektrik Ticareti A.Ş. (TETAŞ) ile elektrik satış anlaşması yapacak. TETAŞ buradan alacağı elektriği her yıl, perakende ve toptan satış şirketleri arasında pazar payları oranında dağıtacak.
Bir başka değişiklikle de nükleer santral yapımında Enerji Bakanlığı
yerine TETAŞ görevlendirilecek. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), kullanılacak yakıt türü ve teknolojisi başta olmak üzere teknik kriterleri belirleyecek. TETAŞ nükleer santral yapımına talip olan şirketlerin önce bu teknik kriterleri taşıyıp taşımadığına bakacak. Teknik kriterleri taşıyan şirketler arasında en ucuz elektriği veren firma, nükleer santral işini kazanacak. Öte yandan, daha önce jeotermal enerji kaynaklarına ilişkin yasaya konulan Afşin Elbistan C ve D termik santrallarına ilişkin teşvik niteliğindeki hükümler de nükleer santral yasasına taşınarak, nükleer santrallara ilişkin düzenlemeye paralel olarak değiştirilecek.