Yavaşlatılmış itiraf!

İlginç yorumlar
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ı görevden alan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Pamukova kazasına ilginç yorumlar getirdi. TCDD'yi ve makinistleri 8'de 4 kusurlu bulan bilirkişi raporunu hatırlatan Yıldırım, "Makinistler bizim elemanımız olduğuna göre, hata bizde" dedi.
CHP: Bakan sorumlu
Demiryolu kazalarında kusurun karayollarına benzetilerek dağıtılmasını yanlış bulan Yıldırım, Karaman'ın görevden alınmasının 'o kadar da geç olmadığını' söyledi. CHP'li Haluk Koç ise "Karaman'ın görevden alınması, Bakan Yıldırım'ın sorumluluğunu ortadan kaldırmıyor" diye konuştu.

İSTANBUL - TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ı görevden alan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, önceki gece düzenlediği sohbet toplantısında ilginç değerlendirmelerde bulundu. Pamukova'da 39 kişinin öldüğü hızlandırılmış tren kazasında bilirkişi heyetinin TCDD ve makinistleri 8'de 4'er oranında kusurlu bulduğunu hatırlatan Bakan Yıldırım,
"Makinistler de bizim elemanımız olduğuna göre hata bizde, yani TCDD'de. Sekizde şu kadar hata TCDD'de, sekizde bu kadar hata makinistlerde demenin manası yok" diye konuştu.
Bilirkişi, kusurun sekizde üçünü birinci, sekizde birini ikinci makiniste, sekizde ikisini yol tamiratı yapılmamasına, sekizde ikisini de sinyal sisteminin bulunmamasına yüklemişti.
'Karayolu kazası değil ki'
Yıldırım, kusur oranlarıyla ilgili sistemi de eleştirdi: "Bilirkişi heyeti karayolu trafik kazalarında olduğu gibi bu olayda da kusuru sekiz parçalı bir sistemle dağıtmış. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir değerlendirme yok. Dışarıdaki tren kazalarıyla ilgili bilirkişi raporlarına baktık. Kazanın nedenlerini anlatıp hata kimdeyse onu yazıyorlar. Bizde karayolundaki bir trafik kazası gibi kusur dağıtımı yapıldı."
'O kadar geç kalmadık'
Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Karaman'ın kazadan 55 gün sonra görevden alınması için "Bence zamanlama konusunda o kadar geç kalmış değiliz" dedi. Hızlandırılmış tren seferlerine çok sayıda denemenin ardından başlandığını ve kendisinin de basına haber vermeksizin normal yolcu olarak seyahat ettiğini açıklayan Yıldırım, kazaya dek 166 seferde 38 bin yolcunun taşındığını söyledi. Yıldırım, "Çok güzel bir trend yakalamıştık. 2 bin otobüs yollardan çekilmişti. 45 günde ilk kez geliri, giderini karşılayan bir tren haline gelmişti" dedi.
Ulaştırma Bakanı, demiryollarında yapılması gerekenleri, yapılanları ve yapılacakları da anlattı. Yıldırım, demiryollarındaki sinyalizasyon sisteminin, ağın sadece yüzde 20'sini kapsadığını, İstanbul-Edirne hattında Japonların, İstanbul-Ankara arasında Fransızların gerçekleştirdiği otomatik durdurma sisteminin (ATS) de birbiriyle uyumsuz olduğunu belirtti. Bunun üzerine lokomotiflere iki sistemle de uyumlu ATS'ler yerleştirilmesine başlandığını, ancak işlem tamamlanamadan kazaların meydana geldiğini vurgulayan Yıldırım, "Yerleştirme işlemi yılbaşında bitmiş olur" dedi. Yıldırım, yeni yatırımlarla ilgili bilgi verirken de, "Aksama olmazsa 2006 sonunda Ankara-İstanbul arası 3 saate inmiş olacak" diye konuştu.
CHP istifada ısrarlı
CHP ise Yıldırım'a istifa baskısını sürdürüyor. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç dünkü basın toplantısında, TCDD Genel Müdürü Karaman ve Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Ergüler'i görevden almasının Bakan Yıldırım'ın sorumluluğunu ortadan kaldırmadığını savundu.