Yavru leylekler ölmeyecek

Konya'daki Beyşehir Meram Elektrik Dağıtım, çevrecilerin tepkisi üzerine Yeşildağ beldesinde leyleklerin ölümüne neden olan enerji hattını iptal etti.

BEYŞEHİR - Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Yeşildağ beldesinde, yavru leyleklerin ölümüne neden olan enerji nakil hattının kullanımı durduruldu. Beldede Leylekler Vadisi olarak bilinen bölge, her yaz yüzlerce leyleği barındırıyor. Mezarlık yakınındaki ardıç ağaçlarına yuva yapan leylekler, burada büyüttükleri yavrularıyla havaların soğumaya başlamasıyla güneye göçüyor.
Tepki çekiyordu
Vadi içinden geçerek beldenin Pazaryeri Mahallesi'ne elektrik veren enerji nakil hattının uçmayı yeni öğrenen yavru leyleklerin sıklıkla ölümüne neden olması birkaç yıldır çevrecilerin tepkilerine neden oluyordu. Bu konuda gelen eleştirileri dikkate alan Beyşehir Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ) Beyşehir Başmühendisliği, yapılan yazışmalar ve incelemeler sonucunda yavru leyleklerin kurtarılması için hattın iptal edilmesine karar verdi.
Beldenin bu bölümüne elektrik vermek için, Leylekler Vadisi dışından geçen yeni enerji nakil hattı kuruldu. Yavru leyleklerin hayatını kurtaran bu kararın doğal hayata saygı anlayışından kaynaklandığını belirten MEDAŞ yetkilileri, şunları söyledi: "Leyleklerin yuva yaptığı ağaçların hemen yanından orta gelirim enerji nakil hattı geçiyordu. Uçmayı yeni öğrenen yavrular da yuvadan ayrılırken sıklıkla bu enerji nakil hattına çarparak ölüyordu. Artık bu bölgedeki hatlara elektrik verilmeyecek."