'Yavuz Sultan Selim Köprüsü' tartışma yarattı

'Yavuz Sultan Selim Köprüsü' tartışma yarattı
'Yavuz Sultan Selim Köprüsü' tartışma yarattı
İstanbul Boğazı'nda inşasına başlanan üçüncü köprüye 'Yavuz Sultan Selim' adı verileceğinin açıklanması tartışma yarattı. Tahtta olduğu dönemde 'Alevi katliamları' yapmakla suçlanan Sultan Selim'in ismine itirazlar var..

Radikal.com.tr - İstanbul Boğazı’nda inşasına başlanan üçüncü köprünün adının ‘Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ olarak belirlenmesi tartışma yarattı. Açılış töreninde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, “3. köprünün ismi Yavuz Sultan Selim Köprüsü olacak” demesinin hemen ardından özellikle sosyal medyada konuyla ilgili eleştirel yorumlar gelmeye başladı.

Osmanlı tahtının 9. padişahı olan ve 8 yıl kaldığı tahtta özellikle doğu seferleriyle imparatorluk topraklarını genişleten ama aynı dönemde doğudaki Alevi-Şii topluluklara karşı katliamlara girişmekle suçlanan Yavuz Sultan Selim’in isminin İstanbul’un 3. köprüsüne verilmesi tartışma yarattı.

Twitter kullanıcıları, Cumhurbaşkanı Gül’ün köprünün ismini açıklamasının hemen ardından konuyla ilgili eleştirel yorumlar yaptılar. Twitter’daki bazı yorumlar şöyleydi:

İsmet Berkan: Yavuz Sultan Selim'in iktidara babasını darbeyle devirerek geldiğini biliyoruz değil mi?

yetvart danzikyan: sabiha gökçen havaalanına inip yavuz sultan selim köprüsünden geçerek evine giden bir alevi düşünün.. 

Hüseyin Aygün: AKP İstanbul'daki 3. Köprü'ye Yavuz Sultan Selim adlı Alevi celladının adını vermiş. Bu, Alevilere yeni bir hakaret ve açık bir gözdağıdır!

Selami İnce: Yavuz Selim ismi mesela Sivas Havalanı'na daha çok yakışırdı. 

Özgür Mumcu: Elbette Suriye fatihi Yavuz Sultan Selim'in adı verilecekti köprüye. Şeyh Bedrettin diyecek değillerdi ya.

vartan estukyan: Sabiha Gökşen Havaalanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Talat Paşa İlköğretim Okulu'ndan sonra şimdi sıra Topal Osman Alışveriş Merkezi'nde.

Mujgan Halis: İstanbul'da yasadigim muddetce adi lanetli yeni kopruden hic gecmemeyi planliyorum.

Hale A.: Çok kendimi halife ilan etmek istiyor ama yapamıyorum kokan hareketler bunlar.

reha ruhavioğlu: tartışma köprünün tabiatı talan etmesinden köprünün ismine kaydığına göre hükumet mevzuyu yine iyi yönetmiş demektir..

Funda Sirinkal: Bir Bektasi kizi olarak Yavuz Selim Koprusu adini kiniyorum! @cbabdullahgul

Efkan Bolaç: Ben olsam 3. Köprünün adını "Ebu suud" köprüsü ya da "İdris-i Bitlisi" köprüsü koyardım. Niyet tam belli olsun

ismail saymaz: baska isim mi yok ki, kopriye yavuz adi konuyor? bari giselere de muaviye adini verelim, olsun bitsin.

Emre Uslu: 4. Köprü Hürrem olsun bizi Ukrayna'ya bağlasın :)

Irem Koker: Yavuz Sultan Selim: 1. hilafeti osmanlı'ya getiren padişah 2. alevileri katleden padişah... başka "mantıklı" neden bulamıyorum

hande Kuday: Dersim yuzunden Sabiha Gokcen havaalanin adi degissin isteyenler, katlettigi alevilere ragmen 3. Kopruye Yavuz'un adi verilmesine ne diycek?

Tufan Come On: Yeni Havaalanının adı Hz. Yezit konmazsa üzülürüm


  http://www.radikal.com.tr/1135449113544938

  YORUMLAR
  (38 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  3. Köprü soru(n)ları - Cigdem_A

  Biraz tepki alan her konuda hemen referandumu gündeme getiren Hükümet 3. köprünün yapımı ve ismi hakkında neden bu yola gitmeyi düşünmedi acaba? Bu ülkenin tek değeri Osmanlı ve padişahları mıdır? Neden barışa, sevgiye ve manevi değerlere vurgu yapan ve toplumun her kesiminden destek alacak Mevlana adı ya da Yunus Emre ismi seçilmemiştir? Neden iktidar tarafından memleketle ilgili her hususta bir kutuplaşma yaratılmaya çalışılır, vatandaşlarının acılarına ve hassasiyetlerine saygı gösterilmez?

  zavalli aleviler - Memet62

  Sayin dindaslarim(bunu ben buldum)Istanbul sizinmi yok tabiki kendi adamlarinin ismini verecek.Sen cumhuriyet döneminde seni katledenlerin isimleri verilirken itiraz ettinmi? yok hatta cocuklarina onlarin ismini koydun onlarin partilerini yücelttin laikligin sigortasi oldun yani demem o ki sesini önce cikaraydin olmazdi böyle.Yezidligi bu kadar aciktan savunan günümüz takipcileri herhalde gelipte Kerbela koyacak degildi ya!

  Darbeçi - Al Capone

  Darbeyle basa gelen bir sultani adi verilmemesi lazim/ - babasini devirmis -

  hayırdır - genco940

  Dersim olayları için devlet arşivlerinin altını üstüne getiren bir zihniyet nasıl oluyorda böyle bir şeyi atlayıp isim babalığına soyunurken, diğer taraftan maksadını aşarak bir şeyler kaşımaya çalışıyor. Meydanlarda söylenen laflarla kapalı kapılar ardında % 50 bazında şu anda ne kadar geçerli olduğunu bilmediği bir potansiyeli kendinde görüp bu tip kararlar alabiliyor. Ben yaptım oldu politikaları ile 8 tane daha köprü alt üst geçit yapsanızda İstanbul trafiğini çözemeyeceğiniz gibi gezi parkı dahil tüm yeşili çıplak beton yığını haline getirmekten öteye gidilemediğini göreceksiniz. Yetmiyormuş gibi yap işlet devret modeli ile memleketin gelecek 20-25 senesi birilerine peşkeş çekilmekte olması yanında 3 senede bitirilmesi gereken yapıları mikrofon başı ayak üstü pazarlıklarla 2 seneye indirmek yapı güvenliği bakımından ne derece doğrudur bilinmez ama işallah boğazın sularına gömülmeyiz.

  Şah İsmail? - edddykedddy

  Çok komik, tam da Türki bir tartışma dönüyor. Ya hu kim dedi ismi Şah İsmail olsun diye? Suç üstü yakalanan hırsız gibi, "o da çaldı, o da çaldı" diye mızmızlanıyorsunuz. Hiç mi utanmıyorsunuz?

  Ahlak.... - seymurad

  Benim vergimle camiler yapar ama cemevine müsaade etmezsin. Benim vergimle havaalanları yapar ama beni katledenin ismini verirsin. Benim vergimle kışlalar, köprüler yapar yine beni katledenleri taçlandırırsın... Söylermisin bu kul hakkına gasp değil de nedir. Bir kuruş vergim bile boğazınızdan geçmişse hepsi size zehir zıkkım olsun.. Ben hakkımı helal etmiyorum arkadaş. Şurada ukala ukala yorum yazanlarında burnundan gelsin. İçinde zerre kadar insan sevgisi olmayan, empati ve ahlak yoksunu bir zihniyetten ancak bu beklenir.

  nereye gidiyoruz? - erkan8591

  Futbol maçı yada milletvekili seçimleri; yada mezhep ayrımcılığı yorumları yada kürt meselesi. Böyle tartışmalarda kamplaşmaya hazır yaklaşımlar reyting yapıyor. Lehte ve aleyhte oylar tavan yapıyor. Anlaşılan toplum olarak şu mesajı veriyoruz; bize saldırmanıza gerek yok, biz birbirimizi hizaya getirmesini biliriz. Neden bir yorum yapmadan önce bize karşıt düşüncedekilerin haklı olabileceklerini irdelemiyoruz? Devlet yöneticileri neden toplumun hassas noktalarını dikkate almaz? Sanırım daha dikkatli olmalıyız. Bence Yavuz Sultan Selim ismi uygun düşmemiş. Doğu seferlerinde yanlış bir karar vermiş ve kendi onbinlerce vatandaşını öldürtmüştür. Bir Alevi olarak bu olaya üzülme hakkına sahip değil miyim? Yüzyıllarca anlatılan bu katliam hikayesini daha çocukken büyüklerimizden duymuşuz. Bugüne geldiğimizde Aleviler bazı hak teleplerinde bulunsalar da yaşadıkları Devlete saygı göstermekte, en azından şiddeti kesinlikle reddetmektedirler. Mevlana, Kanuni, Alparslan gibi bir çok Devlet ve Din Adamlarımızın isimleri tercih edilebilirdi. Temenni ederim ki Cumhurbaşkanımız haklı tepkileri dikkate alır.