Yavuz'a ret, Gezi'ye selam

Yavuz'a ret, Gezi'ye selam
Yavuz'a ret, Gezi'ye selam
Binlerce kişinin katıldığı Sivas anmasında, Madımak'ın müze olması istendi, Yavuz Sultan Selim adına tepki gösterildi, Gezi'ye destek verildi.

Sivas katliamının 20. yıldönümünde kentte binlerce kişinin katıldığı anma yürüyüşü düzenlendi. Madımak’ın ‘müzeye dönüştürülmesi’ talebi bir kez daha yinelendi, “Müze olmadan Alevi açılımı olmaz” denildi. Açıklamalarda üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim adı verilmesine itirazlar dile getirilirken, Gezi eylemlerine selam gönderildi.
Aileler, bazı milletvekilleri, sanatçılar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin aralarında bulunduğu yaklaşık 10 bin kişi dün sabah saatlerinde Ethembey Parkı’nda toplandı. Grup, buradan sloganlar atarak Mevlana Caddesi güzergâhından eski Madımak Oteli’nin bulunduğu sokağın girişine kadar yürüdü. Burada polis barikatıyla karşılaşan grupta yer alanlar, polislerin üzerine karanfil attı. Tertip komitesi üyelerinin polis barikatından Bilim Kültür Merkezi’ne geçişine izin verildi. Bazı aileler merkezin önüne karanfil bıraktı. Ozan Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin, bina müze olana kadar içeriye girmeyeceklerini söyledi. Etkinlikte konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, “Madımak müze olmadan Alevi açılımı olmaz. Alevi açılımının başlangıç noktası Madımak’ın müze olmasıdır” dedi. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel ise “Burayı Bilim ve Kültür Merkezi yapmışlar. Üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim adı konulmuştu, bari buraya da Yavuz Sultan Selim adını koyun. Taksim insandır, Taksim yiğittir, o yüreklere biz de destek olduk. Bundan sonra Taksim’de üçüncü köprüye ilişkin de çalışmalarımız olacak” diye konuştu.

Anaların ciğeri yanıyor

Katliamda hayatını kaybeden aileler adına konuşma yapan avukat Şenal Sarıhan ise “Aileler Madımak’ın önünde duruyor. İçeri girmiyor. Oradan katillerin adı silinene kadar, burası utanç müzesi olana kadar girmeyecekler” dedi. “Size 3 anadan bahsedeceğim” diyen Sarıhan, “Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert ve arkamda duran anaların ciğeri yanıyor. Gezi’de artık halk direneceğini söyledi. Ülkemizin bağımsızlığı için ezenlere karşı ezilenlerin birliğini sağlarsak başarırız” diye konuştu. 


Yürüyüşten önce protokol

Anma yürüyüşünden önce Vali Zübeyir Kemelek, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ile bazı protokol üyeleri eski Madımak Oteli, bugünkü İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi içindeki panoya karanfil bıraktı. Vali Kemelek “Her zaman Sivas halkının yanında olmaya devam ediyoruz. Yürüyüş ve bazı gösteri grupları olacak. Biz onlardan önce bu ziyaretimizi yaptık” dedi. Vali’ye konuyla ilgili neden ‘olay’ kelimesini kullanıldığı, ‘vahşet’ olarak nitelendirilmediği yönünde bir soru soruldu. Vali ise “Basitleşecek bir şey yok. 37 insan ölmüş. 20 yılda bunun üstüne katlanarak acıyı sürdürmenin de anlamı da yok” dedi. Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ise “Yargı süreci olayın gerçek faillerini ortaya çıkarmamıştır. Cumhurbaşkanlığı’nın Devlet Denetleme Kurulu’nu olaylar için devreye sokmasını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi. ‘Sivas’ ve ‘katliam’ kelimelerinin bir arada kullanılmasından rahatsız olduklarını söyleyen Ürgüp, birlik ve beraberliğin devamı için çalışacaklarını belirtti.

Yargı kararına tepki vardı

Yürüyüş sırasında kıyafetleri, vücudu ve sazı metal rengine boyanmış ve sazına barış logosu asılı olan temsili Pir Sultan Abdal da dikkati çekti. Yürüyenler Sivas davasında çıkan ‘zamanaşımı’na tepkilerini dile getirdi. Yürüyüş ve anma etkinliği boyunca kentte olağanüstü güvenlik önlemi alındı.