Yayalar için 'Avrupa' düzenlemesi

Yayalar için 'Avrupa' düzenlemesi
Yayalar için 'Avrupa' düzenlemesi
Trafikte yaya geçidinde yayalara yol vermeyen araçlara 166 liralık ceza kesiliyor. Şimdi ise o ceza ikiye katlanıyor. sürücülere kesilen ceza artıyor

ANKARA - Hürriyet Gazetesi’nden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre emniyetin hazırladığı ve İçişleri Bakanlığı’nın da onayladığı taslak, yayaların geçiş üstünlüğünü ihlal eden, yaya geçidinde yayalara yol vermeyen, yaya yolunu ihlal eden sürücülere kesilen 166 liralık ceza 343 liraya çıkıyor.

CEZALAR 2 KAT ARTIRILIYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü trafikte yayaların üstünlüğünün bulunduğu alanları ihlal eden sürücülere yönelik kesilecek cezalarda yeni düzenlemeye gidiyor. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair hazırlanan taslak ile birlikte, yaya geçitlerinin işgal edilmesi ve yaya geçidi çizgisini ihlal eden sürücülere kesilecek cezalar yeniden düzenlendi. Buna göre, işaret olması halinde yayalara yol vermeyen, geçiş üstünlüklerini ihlal eden sürücüye 343 lira ceza kesilecek. Bu düzenlemeyle Avrupa ’da uygulanan yayaların kırmızı ışıkları ya da trafiğin boş olduğu anları beklemeksizin geçiş üstünlüğünü kullanmaları sağlanacak. Söz konusu yeni düzenlemeyle birlikte büyükşehirlerde bulunan önemli bazı yaya geçitlerinin bulunduğu noktalarda denetimler artırılacak.