'Yayalaştırma acil olarak durdurulmalı'

'Yayalaştırma acil olarak durdurulmalı'
'Yayalaştırma acil olarak durdurulmalı'
Bir grup, Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin aldığı "yayalaştırma" kararını protesto etti

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin, Taksim Meydanı'nın yayalaştırılması için aldığı karar protesto edildi.

Taksim Gezi Parkı'nda, “Betonlaştırma, insansızlaştırma, kimliksizleştirme projesine karşı Taksim Dayanışması” pankartı ardında toplanan grup adına mimar Öncül Kırlangıç, basın bildirisi okudu.

Kırlangıç, kentlerin kültürel kimliğini ve toplumsal belleğini oluşturan, koruma altına alınmış kamusal alanların ortadan kaldırılmasını öngören projelerin hayata geçirildiğini savundu.

Projeyle, Taksim'in merkezindeki park alanlarının betonlaşacağını iddia eden Kırlangıç, durumun düzeltilmesi için Taksim Dayanışması Platformu ve semt sakinlerince İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne çok sayıda itiraz dilekçesi iletildiğini belirtti.

Taksim'in koruma altına alınmış bir tarih ve kültür varlığı olduğunu ifade eden Kırlangıç, “Projenin acil olarak durdurulması için ve Taksim'i daha bütüncül bir yaklaşımla sahip olduğu sosyal , tarihi, toplumsal, kültürel ve ekolojik değerleri göz önünde bulundurularak dava açılmıştır. Semt sakinleri ve birçok sivil toplum kuruluşu itirazımıza destek vermektedir. Taksim Meydanı, Cumhuriyet dönemi kent düzenlemelerinin ve mimarlık eserlerinin en önemlisidir. Bayramlarımızı, sevinçlerimizi, tepkilerimizi ve taleplerimizi dillendirdiğimiz demokrasi meydanımıza sahip çıkalım” dedi.

Gruptakiler, açıklamanın ardından dağıldı.

98 bin metrekare yayalaşacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin, 16 Eylül 2011 tarihinde oy birliğiyle kabul ettiği proje kapsamında, trafik tamamen yer altına alınarak Taksim Meydanı'nın Gezi Parkı ile bütünleşmesi sağlanacak. Meydanın ortasında kalan metro ve füniküler çıkışı da yanlara alınarak yayaların İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı Bulvarı'na kesintisiz erişimi gerçekleşecek.

Meydana çıkan bütün trafik tamamen yer altına alınarak, Taksim Meydanı ve çevresinde parçalı şekilde bulunan yaya alanları birbirine kesintisiz bağlanacak. Ulaşımda zaman zaman yaşanan trafik de ortadan kalkacak.

Proje kapsamında, Tarlabaşı ve Cumhuriyet bulvarları araç trafiği, AKM önü ve Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı çevresinde bulunan araç yolları yer altına alınarak, bu alanlar yayalara bırakılacak. “Oteller Bölgesi” olarak bilinen Talimhane'den İstiklal Caddesi'ne erişim trafiğe takılmadan kesintisiz şekilde sağlanacak. Projeyle 98 bin metrekarelik bir alan yayalaştırılmış olacak.

Tarlabaşı Bulvarı'nın meydana çıkan kısmında bulunan otoparktan itibaren trafik yer altına alınacak ve Cumhuriyet Caddesi ile Asker Ocağı Caddesi kesişimine kadar devam edecek.

Gümüşsuyu istikametinde ise AKM'den başlayarak Sıraselviler Caddesi istikametinde İstiklal Caddesi kesişiminden itibaren araç trafiği yer altına alınacak. Bölgedeki binalara hizmet götürebilmek amaçlı olarak günün belli saatlerinde açık olacak şekilde servis yolları tasarlanacak.

Taksim'de toplam 38 adet otobüs hattı ile transit geçen 16 adet hattın önemli bir bölümü de Haliç Metro Geçiş Köprüsü ve Marmaray'ın tamamlanmasının ardından kaldırılacak. Meydana toplu ulaşım daha çok raylı sistemle sağlanacak.

Kalan otobüs hatları için AKM otoparkı altında bulunan ve halen hareket amirliği olarak kullanılan alan ile Cumhuriyet Müzesi arkasında bulunan Taksim açık araç otoparkı durak olarak tahsis edilecek. Proje alanı içinde yer alan Taksim Cumhuriyet Anıtı aynen korunurken, tarihi “Taksim Kışlası” da Kentsel Tasarım Projesi ile bir bütünlük içerisinde değerlendirilecek. (aa)