Yayım türüne göre hapis

Zeynel Abidin Kızılyaprak, Özgür Bakış gazetesinin okurlarına 30 kupon karşılığı vermek istediği, ancak 2000 yılının başında mahkeme kararıyla...

İSTANBUL - Zeynel Abidin Kızılyaprak, Özgür Bakış gazetesinin okurlarına 30 kupon karşılığı vermek istediği, ancak 2000 yılının başında mahkeme kararıyla toplatılan
'1900'den 2000'e Kürtler' albümü nedeniyle 1 yıl 4 ay hapisle cezalandırıldı. Mahkeme, albümün 56. sayfasındaki '12 Eylül Kürtlere illallah dedirtti' ve 62. sayfasındaki 'Yeni Dönem' başlıklı yazıları nedeniyle, Kızılyaprak'ı 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı hedef alan propaganda yapmak'tan ceza verdi. Kızılyaprak'a 1 milyar 622 milyon 400 bin lira para cezası da veren İstanbul 3 No'lu DGM'nin kararı Yargıtay tarafından da onandı. Özgür Bakış gazetesinin sahibi Halis Doğan'a da 6 ay hapis ve 100 milyon lira para cezası verildi.
Savunma bile yapamadı
Karar sırasında savunması dahi alınmayan Kızılyaprak, suça konu olan yazıların, tutanaklara yanlış geçirildiğini söyledi. Yargıtay'a sunduğu yazıda kendini savunan Kızılyaprak, "Gerekçeli kararda dava konusu iki yazım yanlış zikredilmiş; olmayan ibareler varmış gibi anlatılmıştır" dedi.
Albümün bayilere ulaştığı andan itibaren toplatıldığını, bu nedenle okunamadığını vurgulayan Kızılyaprak, okura ulaşmayan yayın için yerel mahkemenin, 'okura propaganda' yapıldığı hükmüne vardığını ifade etti. Albümün propaganda değil, kronolojik bir çalışma olduğunu savunan Kızılyaprak, tüm bu gerekçelerini Yargıtay'a bildirdi. Ancak sonuç mahkûmiyet oldu.
Mahkemeden çifte standart
Kızılyaprak, davayla ilgili iddia ettiği diğer hatayı da şöyle açıkladı: "1998'de Yapı Kredi Yayınları'nın (YKY) çıkardığı 'Cumhuriyet'in 75 Yılı' adlı üç ciltlik çalışmada da mahkûmiyetime neden olan yazılar vardı. Mahkeme '1900'den 2000'e Kürtler' yayını için dava açarken, YKY'den çıkan ve daha kapsamlı olan yazılar için bir işlem yapmadı. Burada da önyargı söz konusu."
Suç 'Terörle Mücadele Yasası' kapsamına girdiğinden Kızılyaprak, cezasını çekmek
için siyasî mahkûmların bulunduğu F tipi cezaevlerinden birine de gönderilebilecek.
Basın özgürlüğü için mücadele eden Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Adalet Bakanı'na gönderdiği mektupla olayı protesto etti. Mektupta, "Düşüncenin en basit ifadesini hapisle cezalandırarak Türk Adaleti, Avrupa standartlarına erişme çabalarına kapısını kapatıyor" denildi.