Yayın yasağına CHP ve MHP tepkili

RTÜK'ün, hükümetin isteğiyle, terör konusundaki yayınları hakkında radyo ve televizyonları uyarması CHP ve MHP'nin tepkisine yol açtı.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu...

ANKARA- RTÜK'ün, hükümetin isteğiyle, terör konusundaki yayınları hakkında radyo ve televizyonları uyarması CHP ve MHP'nin tepkisine yol açtı.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin, ulusal duyarlılığın yükselmesinden rahatsızlık duyduğunu, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'un 25. maddesini kullanarak, radyo ve televizyon kuruluşlarına sansür uyguladığını savundu. Yayın yasağının AKP'yi eleştiren yayınları kesmeye yönelik olduğunu önü süren Kılıçdaroğlu, "Bu uygulama yüzbinlerce çanak anteninin kullanıldığı bir ülkede, halkı dolaylı olarak başka televizyon kanallarını izlemeye zorlamadır" dedi. CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü de Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in RTÜK'e gönderdiği yazıda, Türkiye'de hiç olmayan şeylerin, varmış gibi yer aldığını ileri sürdü. Yayınlarda kamu düzenini zorlayan en ufak bir eylemin olmadığını, güvenlik güçlerinde zaaf imajı yaratacak yayınların bulunmadığını belirten Mengü, "Bu sansür uygulaması bana, 12 Eylül'ü hatırlattı" dedi.
MHP: Fısıltı gazetesi
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise bir şeyi yasaklayarak hiçbir şeyin önlenemeyeceğini ifade ederek, "Şimdi fısıltı gazeteciliği harekete geçecektir. Roj TV'yi durduramayanların Türk basınına sansür getirme hakları bulunmamaktadır" dedi.